Domácí

Češka oslnila japonské vědce! Její výzkum může vylepšit i vaše auto

Češka oslnila japonské vědce! Její výzkum může vylepšit i vaše auto
Zdroj: Archiv ÚPT AV ČR

Česká vědkyně svým výzkumem v oblasti ztenčování plechů oslnila japonské odborníky. Ti ji spolu s jejím kolegou ocenili prestižním vyznamenáním.

Šárka Mikmeková z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se spolu se svým japonským kolegou Tomohiro Aoyamou podíleli na vytvoření nové metody, která ulehčí vytváření ztenčené oceli. Ta si však i přes svůj nižší profil zachová veškeré své bezpečnostní prvky.


Na projektu pracovali Mikmeková a Aoyama v japonském Kawasaki tři roky a již před čtyřmi lety začala zobrazovací metodu využívat firma JFE. Úspěšné metody si všiml také Japan Institute of Metals and Materials a dvojici vědců udělil 16. března 2021 cenu za oblast metalografie. Mikmeková je pravděpodobně jedinou Češkou, která toto ocenění získala.

Související obsah


Ocel má v krvi


Sedmatřicetiletá Šárka Mikmeková se narodila v Třinci a často o sobě s úsměvem říká, že je "ocelářkou" od narození. "Ocel je doposud světově nejdůležitější, multifunkční a nejvíce adaptabilní materiál. Najdeme ji ve všech aspektech našeho života, jako jsou auta, kterými jezdíme, budovy, ve kterých pracujeme, domy, kde žijeme, a nespočtu jiných zařízení, která nás obklopují," vysvětlila s tím, že Česká republika má dlouhou a vyhlášenou ocelářskou tradici.

Šárka Mikmeková a Tohimoro Aoyama:
Nyní Mikmeková žije a pracuje v Brně jako vedoucí vědecké skupiny v Ústavu přístrojové techniky AV ČR. "Chci vymyslet rychlou a efektivní techniku na objektivní klasifikaci všech fází v ocelích. Obrazové výstupy se snažíme zpracovávat metodou umělé inteligence, tedy strojovým učením, a jednotlivé fáze pak od sebe dokážeme lépe odlišit," objasnila své nynější zaměření.

Související obsah


Jak funguje nová metoda


"Moderní vysokopevnostní oceli mají velice složitou vnitřní strukturu s obsahem nanofází, které jsou nehomogenně rozptýleny v materiálu. Pro jejich analýzu bylo nutno vyvinout novou techniku, která umožní zobrazit strukturu v nanoměřítku, identifikovat všechny fáze a zároveň mapovat velké oblasti na vzorku," vysvětlila Mikmeková.


Nová metoda dokáže zviditelnit fáze v TRIP oceli na 1 eV v rastrovacím elektronovém mikroskopu. "Naše technika poskytuje všechny požadované informace o struktuře a umožňuje například vhodně optimalizovat parametry termomechanického zpracování za účelem dosažení excelentních mechanických vlastností," uvedla vědkyně.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz