Domácí

Distanční výuky se neúčastní zhruba 50 tisíc dětí, uvedla školní inspekce

Česká školní inspekce ve středu na tiskové konferenci promluvila o dopadech distanční výuky na studenty. Ti se už několik měsíců kvůli epidemii koronaviru učí z domova skrze online výuku. Podle inspekce se výuky neúčastní zhruba 50 tisíc žáků.

Studenti už za sebou mají téměř rok domácí výuky. Česká školní inspekce se vyjádřila k výsledkům průzkumu aktuální podoby distančního vzdělávání na základních a středních školách.

Podle inspekce se kvůli nedostatku vybavení neúčastní on-line výuky zhruba 50 tisíc školáků. Minulý rok to bylo přitom zhruba 250 tisíc. Velkým tématem českého vzdělávacího systému je také míra efektivního využívání digitální technologie, což se podle inspekce zlepšilo.

"Dnes jsme v situaci, kdy se kompetence učitelů velmi výrazně proměnili. Je to jeden z pozitivních dopadů toho smutného pandemického období," uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys

Související obsah

Z výzkumu inspekce vyplývá, že nejhorší situace s docházkou je v současné době u nematuritních oborů. "Myslíme si, že je to především tou motivací žáků ke studiu," poznamenal ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Podle učitelů jsou děti po roce doma méně pozorné a výuce se nevěnují naplno. Prvotní nadšení z online výuky prý už opadlo. "Většinou si dělají něco jiného, než mají. Hrají tam hry a často se mi stává, že někoho vyvolávám a on nereaguje. Už rezignovali, už je to nebaví. Je to prostě dlouhé," řekla pro pro televizi Nova učitelka Markéta Pacltová.

Související obsah

Vláda v tomto školním roce výuku neustále z důvodu pandemie mění. Naposledy šli všichni žáci a studenti do školy v pátek 18. prosince minulého roku.

Zavřené školy a distanční výuka navíc řadě rodičů komplikují život. Většina z nich stále chodí do práce a s dětmi se tak naplno učit nemohou, jiní válčí s technikou či hlídáním dětí. Výuka na dálku dělá problémy i některým učitelům, zvlášť starším ročníkům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz