Zajímavosti

Dvojčat se rodí více než kdy dříve. Vědci odhalili příčinu

Dvojčat se rodí více než kdy dříve. Vědci odhalili příčinu
Zdroj: Getty Images

Přibližně tucet dvojčat se narodí z každé tisícovky porodů po celém světě. Jedná se o statisticky nejvyšší podíl za poslední desítky let. Trend, který je nyní pravděpodobně na vrcholu, však bude zase postupně klesat.

Vědci prostudovali demografické databáze v souvislosti s mírou porodů dvojčat v letech 2010 až 2015 ve 165 zemích světa. Ve studii publikované na odborném portálu Human Reproduction dokládají, že počty dvojčat významně rostou už od 80. let.


Za posledních 40 let se navíc zvedly v průměru o třetinu. Z tisíce porodů se tak narodí zhruba dvanáct dvojčat. "Relativní i absolutní počty jsou celosvětově nejvyšší od poloviny 20. století a zřejmě se jedná o historicky nejvyšší počet vůbec,“ myslí si nizozemský sociolog Christiaan Monden.

Související obsah


Celosvětově se tak křivka zvedla, nárůst nad 10 % zaznamenalo 74 zemí. V Asii se zvýšil počet dvojčat o 32 %, v Severní Americe dokonce o 71 %. "Absolutní počty porodů dvojčat vzrostly kromě Jižní Ameriky všude,“ doplnil Monden.


Podle odborníků za to může skutečnost, že stále více rodičů využívá umělého oplodnění. Vědci navíc připomínají, že těhotenství se dvěma nebo více dětmi najednou s sebou přináší řadu rizik, a to nejen pro matku, ale také pro nenarozené potomky.


Dalším důvodem je rovněž odkládání mateřství do pozdějšího věku, což také zřejmě výrazně přispívá k vyšší míře porodů dvojčat. Ženy po třicítce mají totiž podle expertů větší šanci, že přirozenou cestou počnou dvojvaječná dvojčata.

Narodila se dvojčata s geneticky upravenou DNA. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz