Domácí

Cukr je nejlevnější za poslední roky. České sklady jsou ho přeplněné

Cukr je teď v Česku nejlevnější za poslední roky. Kilo cukru se dá v obchodech koupit často kolem hranice deseti korun. Přitom ještě před pěti lety stál dvojnásobek. Podle odborníků je za propadem ceny koronavirová krize. Podle prognóz půjde ještě dolů.

Zásobu cukru máme doma snad úplně všichni. Využíváme ho při pečení, vaření nebo třeba jen na oslazení čaje a kávy. Zatímco ještě loni stálo kilo cukru přes 14 korun, letos cena klesla na průměrných 12 korun, často i méně.

Obchody mají cukru přebytek, ve skladech je ho tolik, že nikdo pořádně neví, co s ním. Kvůli koronavirové krizi klesla jeho spotřeba, už přes rok cukr ani nemusíme dovážet ze zahraničí.

"Cukru je hodně, ČR je v cukru soběstačná. Dokonce část své produkce vyvážíme, přestože sklizeň roku 2020 nebyla žádný zázrak," uvedl předseda Svazu pěstitelů cukrovky ČR Otakar Šašek.

Související obsah

"Spotřeba v západním světě cukru klesá, produkce letí nahoru v těch produkčních oblastech, jako je Indie, Brazílie. Není důvod, proč by cena měla růst," řekl Miroslav Koberna z Potravinářské komory ČR.

Nejvíc jsme za cukr platili v roce 2016, letos zřejmě pokoříme průměrnou cenu z roku 2018. Levný cukr ocení například včelaři, krmí s ním včely na zimu a do jednoho úlu postupně dají i 20 kilogramů. Ještě loni se předpokládalo, že cena cukru už nemá kam spadnout. Podle odhadů by se ale ještě letos mohla dostat pod 10 korun za kilo.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz