Domácí

Operátor vypíná 3G síť, další má plán. Tyto mobily přijdou o rychlý internet

Operátor vypíná 3G síť, další má plán. Tyto mobily přijdou o rychlý internet
Zdroj: Profimedia

Zastaralá 3G síť letos v Česku končí. První operátor ji vypne už na konci března a majitelům některých telefonů na nich přestane fungovat rychlý internet. Ověřte si v přehledu TN.cz, jestli se to týká i vás.

Vodafone jako první v Česku odpojí k 31. březnu mobilní 3G síť. To zejména znamená, že na starších telefonech po tomto datu nebude fungovat rychlý mobilní internet.

V provozu zůstávají sítě 2G, 4G a samozřejmě nejmodernější 5G. Operátor tvrdí, že starší 3G používá pouhé procento zákazníků. "Kdo chce pouze telefonovat nebo psát SMS, ani starší telefon si měnit nemusí, využije celoplošnou síť 2G, ta zůstává," uvedl jeho mluvčí Ondřej Luštinec.

"Kromě volání je možné využít připojení na internet přes starší technologie GPRS/EDGE," upřesnila pro TN.cz mluvčí Charlota Dědková. Internet je ale při tomto připojení extrémně pomalý a téměř nepoužitelný.

Pokud jste si telefon pořizovali před nedávnem, můžete zůstat v klidu. O internet zpravidla nepřijdou přístroje, které nejsou starší osmi let. Kdo si ale už ani nepamatuje, od kdy svůj mobil má, měl by si raději ověřit, jestli si nebude muset koupit novější model. Přes Wi-Fi bude možné připojovat se i nadále.

NEJROZŠÍŘENĚJŠÍ TELEFONY, KTERÉ JE NUTNÉ VYMĚNIT:

iPhone: iPhone 2G, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S

Samsung: Samsung Galaxy (SCH-R530, SCH-R830, SCH-R970C, SCH-S968, SM-N900, SPH-L710, SPH-L720T), Samsung B2100, Samsung B2700, Samsung B5702, Samsung CHAT 357, Samsung CORBY 2 GT-S3850 a starší

Huawei: HUAWEI Ascend Y530, Huawei Ascend Y511, HUAWEI Ascend Y330, HUAWEI Ascend Y300, HUAWEI Ascend Y200, HUAWEI ALE-TL00 a starší

Nokia: Nokia 210 Asha, Nokia 700 RM-670, Nokia 520 Lumia a starší

Sony: SONY C1505 - Xperia E, SONY C1605 - Xperia E dual, SONY C6802, XL39h a starší

Související obsah

Vodafone tvrdí, že konec 3G sítě bude prospěšný pro všechny. "Zatímco samotné vypnutí 3G se dotkne minimálního počtu zákazníků, ve svém důsledku přinese lepší mobilní internet téměř všem. Symbolicky je 3G stará parní lokomotiva a 5G nejmodernější rychlovlak. Například video o velikosti 1,5 GB se přes 3G stáhne za zhruba 14 minut, zatímco u 5G za 20 sekund," doplnil Luštinec.

Do konce roku vypnou 3G síť i další čeští operátoři, tedy O2 a T-Mobile. První jmenovaný představil i harmonogram, v Praze síť vypne už 31. května, ve Zlínském a Olomouckém kraji 31. srpna a ve zbytku Česka 30. listopadu. Většina Čechů si podle šéfa Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiřího Grunda změny vůbec nevšimne, protože jejich zařízení využívá 4G síť, někdy nazývanou také LTE, anebo nejnovější 5G.

"Výměna anebo přeladění vysílačů bude probíhat postupně. Každý operátor v okamžiku, kdy to bude pro jeho zákazníky aktuální, představí vlastní nezávislý časový plán obnovy a bude informovat zákazníky, kterých by se mohla změna dotknout," řekl Grund v únoru.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz