Zahraničí

Hladiny řek v Austrálii dál stoupají. Povodně si vyžádaly první oběti

Australské úřady za posledních 24 hodin evakuovaly ve státě Nový Jižní Wales kvůli povodním dalších nejméně šest tisíc lidí. Výzvu k evakuaci přitom v minulých dnech dostalo na 40 tisíc obyvatel nejpostiženějších oblastí. Povodně už si vyžádaly první oběti.

I když v nejvíce zatopených australských oblastech konečně přestalo silně pršet, hladiny řek nadále stoupají. Riziko nebezpečných povodní tak na východě Austrálie dál trvá. Záchranáři proto evakuují další obyvatele.

Podle úřadů panuje kritická situace i v metropoli Sydney, a vláda proto vyzývá místní, aby odešli do bezpečí. "Tisícům obyvatel pořád hrozí evakuace, řeky jsou stále velmi rozbouřené, některé nejvíc za posledních 50, možná i 100 let," prohlásila premiérka státu Nový Jižní Wales Gladys Berejiklianová.

Velká voda už má na svědomí i lidské životy. Na severozápadě Sydney zemřel mladý muž. Další člověk přišel o život ve svém autě. "Muž byl uvězněn ve svém zatopeném autě, osobu jsme vyprostili, ale už bylo pozdě," oznámil australský ministr vnitra Peter Dutton.

Související obsah

Nejpostiženější oblasti navštívil premiér Austrálie Scott Morrison. Zdůraznil, že jsou k dispozici vrtulníky, které dopraví potraviny do supermarketů, kde docházejí zásoby. Do zaplavených regionů navíc vláda vyšle několik stovek vojáků, kteří budou pomáhat s obnovou.

Australská média připomínají, že země se potýká za poslední dva roky už se čtvrtou velkou přírodní katastrofou. Nejprve kontinent sužovalo sucho, pak povodně, loni to byly zničující požáry a teď další historické povodně.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz