Naše Česko

V Jilemnici mají unikátní akvárium. K výrobě posloužila stařičká lípa

V Jilemnici na Semilsku ve společenském domě mají naprosto unikátní akvárium. Je vydlabané do kmenu lípy, která ve městě rostla přes 250 let, než ji skácela bouře Sabina. Jeho autor Petr Hartig na něm pracoval celý rok.

Akvárium v Jilemnici je vydlabané do jednoho, 200 kilogramů těžkého kusu stařičké lípy. Unikátní nádrž teď váží dvakrát tolik, vejde se do ní totiž 186 litrů vody a dvacet rybiček objevujících zákoutí lávových kamenů.

"Nejprve jsme dořízli víko, nejtěžší bylo dlabání. Nyní je ve stromě akvárium, kde jsou skla silná 12 milimetrů. Stěny jsou silné 10 centimetrů, dřevo totiž stále pracuje a pokud by byly užší, hrozilo by, že prasknou," pochlubil se svým dílem autor akvária Petr Hartig. 

Lípa rostla v zámeckém parku v Jilemnici nejméně 250 roků. Vloni v únoru jí ale zlomila větrná bouře Sabina a pak se ukázalo, že střed stromu nebyl z nejzdravějších. "Dřevo bylo napadené nějakou dřevokaznou houbou, museli jsme to vydlabat až na zdravé dřevo," vysvětluje Hartig.

Související obsah

Lípa byla jilemnickým symbolem. "Už hrabě Harrach, když tu přebudovával zámeckou zahradu, si vymínil, že tu tu lípu musí nechat. Pak pod ní dokonce byla šenkovna, kde se narodil jeden z nejznámějších světových geologů František Pošepný," vypráví jilemnický historik Jan Luštinec. 

V parku zůstal pařez, z kmene vzniklo akvárium, vystavené bude v místním společenském domě nejméně dva měsíce. Akvárium vytvářel Petr Hartig se svými spolupracovníky celý rok. Byla to vlastně příprava na ještě větší zakázku. Jedna chorvatská restaurace si totiž objednala třímetrové akvárium, které má být také z jediného kusu dřeva.

Kateřina Sejková, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz