Domácí

Děti nemají problém koupit alkohol. Prodají jim ho tři ze čtyř obchodníků

Děti nemají problém koupit alkohol. Prodají jim ho tři ze čtyř obchodníků
Zdroj: Profimedia

Čeští obchodníci stále prodávají alkohol nezletilým. Informace vychází ze zjištění České obchodní inspekce (ČOI), která vyhodnotila kontroly dodržování právních předpisů při prodeji alkoholu a tabáku v roce 2020. Inspektoři prokázali prodej alkoholu mladistvým u tří ze čtyř kontrol.

V průběhu roku 2020 uskutečnila inspekce celkem 5382 kontrol a porušení zákonů zjistila téměř ve 44 procentech. Cílem kontrolní akce bylo prověřit dodržování právních předpisů, upravujících nabídku, prodej a skladování alkoholických nápojů a tabákových výrobků.


"Za zvláště závažné lze považovat časté porušování zákazu prodeje nebo podávání alkoholických nápojů osobám mladším 18 let, které bylo zjištěno ve 171 případech při 237 kontrolách s figuranty. Je tedy zřejmé, že pro osoby mladší 18 let není problém alkoholické nápoje v tržní síti zakoupit," uvedl ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Související obsah


V 78 případech prodejci neumístili na místech prodeje alkoholických nápojů zjevně viditelný text týkající se zákazu prodeje alkoholických nápojů lidem mladším 18 let, případně nebyl tento text vystaven tak, jak to ukládá zákon. Česká obchodní inspekce proto uložila obchodníkům 2175 pokut v celkové hodnotě více než 24 milionů korun.


"Pro vysokou míru zdravotního rizika, které představuje konzumace alkoholických nápojů zejména pro mladistvé, bude Česká obchodní inspekce v těchto kontrolách pokračovat i v roce 2021," dodal Bezecný.


České děti podle evropských statistik pijí první ligu. S alkoholem se průměrně setkají už kolem 12. roku a ročně jich zhruba tisícovka skončí v silně podnapilém stavu v nemocnici. Podle statistik každé desáté dítě ve věku jedenácti let už bylo alespoň jednou opilé. V patnácti letech podle odborníků alkohol ochutnalo 94 procent dětí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz