Domácí

Hrady a zámky se chystají na novou sezónu. Nikdo ale neví, kdy začne

Památky se začaly chystat na novou sezónu a nebýt lockdownu, už by některé hrady a zámky měly otevřeno. Sezóna je tak znovu nejistá a opět hrozí, že nebude dost peněz na rekonstrukce. Kvůli koronaviru navíc kasteláni postrádají řemeslníky.

Například na Svojanově ještě peníze na opravy zdí jsou. Hrad kvůli loňskému výpadku přišel o 2,5 milionu korun. "Je tady práce jak na kostele, akorát kostel je menší," řekl údržbář Daniel Petr.

Památka letos láká na sbírku loveckých trofejí a své brány by otevřela už před měsícem. V Nechanicích by bývali otevřeli už v sobotu. Ale stále platí zákaz. Takže velké stavební akce se zase posouvají.

Související obsah


Na zámku ve Velkém Březně na Ústecku jsou připraveni otevřít z hodiny na hodinu, ale zatím nevědí, kdy k tomu dojde. "Děláme nové dlažby na balkonech a na terasách," svěřil se kastelán Miloš Musil.


Na pardubickém zámku chystají loňské expozice, nikdo je totiž neviděl. Snad turisté letos poprvé spatří i denárový poklad století. "Když se zavelí, že máme otevřít, tak otevřeme," informovala mluvčí Východočeského muzea Kateřina Procházková.

Související obsah


Kromě nedostatku peněz kastelány trápí i další problémy – chybí dělníci, kteří jsou buď nemocní, nebo v karanténě. Některé opravy se tak mohou protáhnout. Na Kunětické hoře se třeba rekonstruuje celé západní křídlo. Práce trvaly dva roky a pokud vše půjde podle plánu kastelán chce otevřít prvního května.


Loni klesla návštěvnost až o polovinu. Kasteláni si přejí, aby se vrátila doba, kdy se mezi davy turistů prodíral i památkový inspektor TV Nova.

O problémech, se kterými se hrady a zámky momentálně potýkají, promluvil v rozhovoru kastelán Hradu Svojanov Miloš Dempír:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz