Domácí

Majitel krokodýla z Klopiny k chovu nemá povolení. Co bude s plazem dál?

Třímetrový krokodýl Dandouš, který přežil požár zahradního domku v Klopině na Šumpersku, se pomalu vzpamatovává z hrůzného zážitku. Začaly se ale o něj zajímat i úřady. Ukázalo se, že majitel neměl povolení k chovu. Zatím ve svém bydlišti zůstává, ale majitel musí jeho obydlí upravit.

Dandouš už má novou střechu nad hlavou, ta stará mu při požáru v polovině března shořela. Třímetrový krokodýl nilský byl překvapením pro hasiče, veterinární správu i zoology. Z hořícího domku ho dostali pomocí lan. Pár dní si pobyl i v garáži.

Pan Bešta dostal Dandouše, když měl zhruba 40 centimetrů. Krokodýl u něj žije dvacet let. "Provedená kontrola potvrdila, že krokodýl je chován bez povolení od krajské veterinární správy a navíc v nevhodných podmínkách," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

"Asi těžko bychom se s ním loučili, doufáme, že to dobře dopadne," svěřila se jeho Eliška Beštová. Majitelé ale mají šanci, že o svého mazlíčka nepřijdou, když mu bydlení do podzimu vylepší.

Související obsah

"Musíme mu zlepšit hlavně zimní bydlení. To znamená, že ta vana je málo. Musí se mu tam udělat bazének o určité velikosti," vysvětluje chovatel Jaromír Bešta. "Vytkli nám akorát, že nebyl nahlášený, a to jsem nevěděl, kdy se má nahlašovat," dodal.

"Když tady byly paní z veteriny, tak jsem jim říkala, že Dandouška odvezou jedině, když si vezmou i dědu s sebou, protože jsou na sebe zvyklí," doplnila ho paní Beštová.

Související obsah

Sousedé se prý krokodýla nebojí. Chovatelé ho na oplocenou zahradu, kde pro něj vybudovali jezírko, pouští i na volno. "Když chce jít dom, tak si tady lehne, já mu otevřu, jde na svý," vysvětluje pan Bešta. 

V přírodě patří krokodýl nilský k největším a současně nejagresivnějším druhům krokodýlů. Může dorůst až do šesti metrů a projíst se až do jedné tuny.

Kateřina Sejková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz