Domácí

Účtenkovka skončila už před rokem, stát za ni ale dál platí miliony

I když Účtenkovka - tedy soutěž spojená se zaváděním EET - skončila už před rokem, stát za ni dál platí miliony korun. Losování Účtenkovky se přitom podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) zastavilo proto, aby ušetřené peníze mohly být použity na boj s covidem.

Platby za Účtenkovku chodily z ministerstva financí i v uplynulém roce, a to navzdory faktu, že poslední slosování soutěže proběhlo v dubnu roku 2020.

"V březnu 2020 jsme od ministerstva financí obdrželi výpověď smlouvy o provozu účtenkové loterie. V plném souladu s výpovědními podmínkami této smlouvy začala běžet roční výpovědní lhůta, která končí v březnu 2021," uvedl jednatel společnosti Diebold Nixdorf Stanislav Zrcek.

"Ta smlouva tak, jak je napsána, poskytovala ministerstvu financí jen omezený manévrovací prostor, rozhodně jsme maximálně chránili fiskální zájmy státu a rozhodně více nešlo dělat," vysvětlil mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

"12 milionů za výpověď jednoho roku je pro mě nepředstavitelné, v soukromém sektoru tohle běžné není. Pokud na jedné straně říká premiér: Budeme řídit stát jako firmu, pokud by toho chtěl docílit, tak takové smlouvy se nedají uzavírat," myslí si místopředseda TOP 09 Lukáš Otys.

Výpovědní lhůta jednoho roku znamená pro státní rozpočet jedenáct milionů korun, s tím že jedna platba ještě odejde v dubnu.

Související obsah

"Ta smlouva nezahrnovala náklady na vybudování toho systému s tím, že ty náklady dodavatel rozpouští v těch paušálních platbách," doplnil Žurovec.

"Já když uzavírám smlouvu nebo lidé, tak nejčastěji se setkáme s výpovědní lhůtou tři měsíce, já myslím, že i šestiměsíční by byla poměrně luxusní, řádný hospodář by tam dal těch šest měsíců," myslí si poslanec Tomáš Martínek (Piráti).

"Určitě bylo možné sjednat i kratší výpovědní dobu, nicméně to záleží na vyjednávání mezi smluvními stranami," uvedl právník Ladislav Karas.

Související obsah

"Co se týče vašeho dotazu, jestli takových smluv má ministerstvo financí více, tak nikoliv, ta smlouva o účtenkové loterii byla v tom naprosto speciální," sdělil Žurovec.

Definitivně tak loterie, která stát přišla skoro na čtvrt miliardy, tedy skončí až k 31. březnu.

Karolína Pavlínová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz