Zahraničí

Skok do 10 kilometrů s marsovskou lodí Starship nevyšel! VIDEO

Skok do 10 kilometrů s marsovskou lodí Starship nevyšel! VIDEO
Zdroj: Profimedia

Společnost SpaceX v úterý přistoupila k dalšímu testu lodi Starship. Raketa s označením SN11 úspěšně vystoupila do 10kilometrové výšky, následně provedla přistávací manévr, při kterém se překlopila a snesla k zemi. Těsně před přistáním se spustily motory, pak ale záznam vypadl. Během přenosu zaznělo, že SpaceX ztratila s lodí spojení. Havárii potvrdil Elon Musk.

Ani skok do 10kilometrové výšky prototypu lodi Starship SN11 v úterý odpoledne neskončil úspěchem. SpaceX přistoupila ke startu i přes hustou mlhu, která v Boca Chica panovala.

Starship SN11 vystoupala do 10kilometrové výšky, překlopila se do horizontální polohy a začala se sestupem zpět k zemi. Přibližně v jednom kilometru se spustily motory a loď začala s otočným manévrem, pak se ale najednou ztratil signál.

Poslední záběry na loď SN11:

Portál Nasa Space Flight, který má k dispozici také kamery poblíž kosmodromu, ukázal následně několik záběrů s poletujícími troskami.

"Kráter je alespoň na správném místě," napsal po neúspěšném pokusu o přistání Elon Musk s tím, že se podle všeho dva motory potýkaly s problémy už při stoupání a při přistání pak nebylo dosaženo potřebného tlaku v operační komoře motoru.

"Něco zásadního se stalo krátce po zážehu při přistání. Víc budeme vědět, až prozkoumáme trosky," doplnil Musk.

Původně měl pokus proběhnout už ve čtvrtek, Musk ale informoval, že je potřeba provést dodatečné kontroly.

Související obsah

Ke startu se tak mělo přistoupit v pondělí, objevily se ale další problémy. Do Starbase totiž nedorazil včas inspektor agentury FAA (Federal Aviation Administration), která provádí dozor nad civilní leteckou dopravou nad USA.

   

Test prototypu SN10 se uskutečnil začátkem března, raketa vystoupala do 10kilometrové výšky, následně se vrátila k místu startu, kde také přistála. Vesmírná loď po úspěšném přistání několik minut stála na přistávací ploše, poté ji ale do vzduchu vymrštila mohutná exploze.

Na reportáž TV Nova o testu rakety SN10 se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz