Domácí

Ptačí chřipka v Česku opět potvrzena! Veterináři objevili další dvě ohniska

Ptačí chřipka v Česku opět potvrzena! Veterináři objevili další dvě ohniska
Zdroj: Profimedia

V Česku byla potvrzena dvě další ohniska ptačí chřipky v komerčních chovech drůbeže. Celkem už jich tak letos bylo potvrzeno 25. Nová ohniska objevili veterináři v chovu nosnic v obci Kosičky a v chovu kachen v Záhořnici. Jedná se o devátý zasažený chov kachen společnosti Perena.

Na farmách v Záhořnici na Nymbursku a v obci Kosičky na Královéhradecku byla přijata předběžná opatření. Všechna drůbež v nakažených halách bude utracena. Stejně jako v předchozích případech Státní veterinární správa (SVS) nařídila vymezení tříkilometrového ochranného pásma a také pásma dozoru o poloměru deseti kilometrů.

"Vzhledem k tomu že se aviární influenza objevila již v devíti provozech jednoho chovatele, je zřejmé, že pravidla biologické bezpečnosti na těchto farmách nebyla nastavena správně, nebo se nedodržovala. I to bude předmětem došetřování celé této kauzy ze strany SVS,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V chovech v České republice byla podle SVS v posledních dnech v souvislosti s ptačí chřipkou utracena více než třetina z téměř 150 kachen určených k rozmnožování. V dalších dnech bude utraceno 175 tisíc nosnic.

Hasiči zasahovali například minulý týden v zasažených chovech na východě Čech, kde utratili několik tisíc kachen.

Související obsah

Ptačí chřipka se dotkne nejen zasažených chovů a jejich chovatelů, podle SVS bude mít dopad i na další zemědělce, kteří v oboru podnikají. Ti ale nemají nárok na kompenzace.

"Dnes se proto dopisem obrátíme na Evropskou komisi s žádostí o náhrady za výpadky na trhu. Stejný postup jsme využili v roce 2006 při prvním výskytu ptačí chřipky, Komise tehdy finanční prostředky vyplácela. Chtěl bych také opětovně velmi apelovat na chovatele komerčních chovů drůbeže, že striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu,“ zdůraznil ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD).

Na reportáž TV Nova o ptačí chřipce v Dobřenicích se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz