Zahraničí

Obří účet za ucpaný Suezský průplav! Blokáda se dotkla i českých firem

Podle odborníků případ lodi, která skoro týden blokovala Suezský průplav, odhalil zranitelnost mezinárodního obchodu. Každý den prodlevy znamenal ztrátu více než 200 miliard korun. Světový obchod bude následky nehody pociťovat ještě několik týdnů.

Na lodi Ever Given je podle odborníků víc kontejnerů, než pojme největší středoevropský terminál v Uhříněvsi. Nehoda obrovské kontejnerové lodi ukázala na křehkost mezinárodního obchodu, který je kvůli pandemii v poslední době těžce zkoušený.

"Konkrétně my na té lodi máme dva kontejnery, které jedou přes přístav v Rotterdamu, takže na ty koncové zákazníky to mít vliv může, pokud jim z výroby vypadnou nějaké díly nebo suroviny," říká Martin Hořínek ze společnosti Metrans.

"My máme na lodi své kontejnery, a také na dalších lodích, které čekají ve frontě. Když se podíváme na mezinárodní obchod globálně, zhruba 10 procent ho prochází přes Sueszký průplav," upozorňuje Erich Schatz z firmy Cargo-partner.

Související obsah

Mezi nejzasaženějšími sektory byly například firmy v automobilém průmyslu. "Tam docházelo skutečně k čekání na dodávky, které byly na této lodi," sdělil Radek Špicar ze Svazu průmyslu a dopravy.

Kapacita lodí mezi Asií a Evropou je dlouhodobě vytížená, pracovní síly v evropských přístavech chybí a zpoždění zásilek tak není nic neobvyklého. "Zpoždění jsou v poslední době běžná u těch velkých lodí, přístavní terminály s tím mají problém," objasnil Hořínek.

Nyní se valí na evropské přístavy lodě, což se podle odborníků promítne i do dodávek, které z přístavů cestují dál po železnici, nebo kamionovou dopravou do cílové stanice.

"Česká ekonomika patří k nejotevřenějším ekonomikám na světě, to znamená, že jsme zcela závislí na exportu i na importu, jakákoliv taková komplikace v mezinárodním obchodu se u nás musí projevit," upozornil Špicar s tím, že tento problém naštěstí netrval tak dlouho, aby měl na Českou republiku nějaké dramatické dopady.

Zdražování se prý bát nemusíme. Firmy by ale měly přehodnotit svou zásobovací politiku a víc počítat se skladovými zásobami.

Karolína Pavlínová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz