Domácí

Přeplněná parkoviště a dlouhé fronty! Lidé vzali obchody útokem

Kvůli krizovým opatřením, které vyhlásila vláda, budou obchody tentokrát zavřené i na Velký pátek. Lidé tak s předstihem vyrážejí na velikonoční nákupy, například parkoviště před obchodním domem v Jihlavě bylo přeplněné už od čtvrtečního dopoledne.

Dlouhé fronty, marné hledání míst k parkování. Tak to ve čtvrtek vypadalo například v Jihlavě, kde velké množství lidí vyrazilo na velikonoční nákupy už dopoledne. Problém byl pak i vyjet z parkoviště.

Důvod je jednoduchý, v Česku budou obchody otevřené jinak, než jsou lidé zvyklí. Během státních svátků se totiž v době nouzového stavu neuplatňuje zákon o otevírací době obchodů, neplatí tak pravidlo, že je na Velký pátek otevřeno, obchody se musí řídit krizovým opatřením vlády.

To stanovuje, kteří prodejci mohou otevřít i v době platnosti krizového opatření, výjimka se na ně ale nevztahuje vždy. Je totiž omezen maloobchodní prodej a poskytování služeb v provozovnách během státních svátků a ostatních svátků po celý den a v ostatní dny v čase mezi 21:00 a 4:59.

Související obsah

Lidé tak s předstihem nakupují zásoby na Velikonoce. Obchody budou na Velikonoční pondělí také zavřené, o víkendu ale zákazníci nakoupí například potraviny normálně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Krátká zpráva

Hackeři zaútočili na běloruské železnice, požadují propuštění politických vězňů

Hackerská skupina Cyber Partisians vyřadila z provozu běloruské železnice. Aktivisté požadují propuštění 50 politických vězňů, které běloruský režim drží za mřížemi a také odchod ruských vojsk ze země. Jde o první hackerský útok, kdy útočník nepožaduje peníze, ale politické kroky.

Píše se na Deník.cz