Zahraničí

Aprílový žert se zvrtnul. Tisíce lidí v Belgii policie rozháněla vodními děly

Původně mělo jít o aprílový žert, událost na facebooku ale vedla k hromadnému setkání asi pěti tisíc Belgičanů na improvizovaném festivalu v bruselském parku Bois de la Cambre. Na místě zasahovali policisté, použít museli vodní děla, drony i vrtulník.

V Belgii v sobotu odstartovala třetí celostátní uzávěra, lidé se venku smějí potkávat nanejvýš ve čtyřčlenných skupinkách. Přesto se jich na improvizovaném festivalu v bruselském parku Bois de la Cambre sešlo asi pět tisíc. 

Hromadné setkání vyprovokovala událost na facebooku pojmenovaná "La Boum“ (večírek). Původně byla myšlená jako aprílový žert. Pořadatel sliboval známé DJ nebo uskupení Daft Punk. Zájem o událost na sociální síti projevilo na 50 tisíc lidí.

V oznámení stálo, že koronavirová opatření na večírku není třeba dodržovat, bylo zdůrazněno, že účastníci nemusejí nosit roušky ani dodržovat rozestupy. Policie upozorňovala, že party je falešná a rozhodně není povolená. Lidé si ale nedali říct.

Související obsah

Policie začala od rána okolo parku podnikat různé kroky, aby zabránila účasti. Přes všechna opatření však ve čtvrtek odpoledne přišlo do parku více než pět tisíc lidí, informoval portál Brussels Times.

Zdroj: Profimedia

Shromáždění, skládající se převážně z mladých lidí, tančilo za doprovodu hudby z reproduktorů, které si dotyční sami přinesli. Policie varovala, že v případě nutnosti přitvrdí. Když se pokusila davy lidí rozehnat, začaly létat vzduchem lahve a petardy. Strážci zákona nakonec použili vodní děla a slzný plyn. 

Organizátoři se na sociálních sítích nyní brání, že chtěli lidi jen pobavit. Policie po jejich totožnosti pátrá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Píše se na Deník.cz