Zahraničí

Benátky zakázaly velkým výletním lodím vjezd do laguny

Benátky zakázaly velkým výletním lodím vjezd do laguny
Zdroj: Profimedia

Po celá léta nabíraly na síle kampaně za vypuzení výletních lodí z benátské laguny, přičemž místní obyvatelé tvrdili, že masivní trupy lodí narušují mořské dno a v podstatě mění lagunu v odnož Jaderského moře. A nyní s nimi italská vláda konečně souhlasila a schválila dekret zakazující vjezd výletním lodím a dalším velkým plavidlům do laguny.

Pro ty, kteří se plaví po Středozemním moři, jsou italské Benátky jednou z nejikoničtějších památek. Pro obyvatele na pobřeží však výletní lodě v Benátkách symbolizují excesy moderního cestovního ruchu – takové, které mohou vypustit tisíce návštěvníků do města, které není vybaveno k tomu, aby se s nimi vypořádalo při návštěvě "hit and run", aby viděli památky, ale neutratili žádné peníze v místní ekonomice.

Italská vláda uvedla, že chce "sladit potřeby ochrany uměleckého, kulturního a environmentálního dědictví Benátek a jejich laguny s potřebami souvisejícími s výletními plavbami a nákladní dopravou". Italský ministr kultury Dario Franceschini na Twitteru napsal, že jde o "správné rozhodnutí, na které se čekalo roky". Dodal, že UNESCO k tomu v minulosti vyzvalo. Informaci přinesl portál BBC.

Související obsah

"Každý, kdo v posledních letech navštívil Benátky, byl šokován, když viděl tyto stovky metrů dlouhé a jako bytové domy vysoké lodě proplouvat tak křehkými místy," řekl po hlasování. Vláda nyní povede veřejné konzultace o možnosti výstavby terminálů mimo lagunu. To znamená, že předchozí plány na trasu lodí do Marghery a Fusiny - jak na pevnině, tak uvnitř benátské laguny - už nebudou možné.

Dříve úřady souhlasily s přesměrováním velkých lodí mimo povodí kanálu Svatého Marka a kanálu Giudecca, kde jsou plavidla vzdálená jen pár metrů od centra města, do kotviště v Margheře. To však nestačilo aktivistům, kteří tvrdí, že přítomnost velkých lodí v laguně ničí životní prostředí. Sled velkých povodní v posledních letech je zčásti připisován globálnímu oteplování, ale zčásti, jak někteří říkají, také erozi laguny.

V přístavu pracuje více než 4 000 Benátčanů, kteří během pandemie covid-19 přišli o živobytí. Jiní, podporovaní UNESCEM, však tvrdí, že ekologické škody způsobené výletními loděmi jsou mnohem důležitější. Teprve minulý měsíc dostala nátlaková skupina No Grandi Navi pokutu 20 000 eur, tedy asi 522 tisíc korun, za zablokování výjezdu tří výletních lodí z přístavu v roce 2017. Na hrazení pokuty se mimo jiné podílela herečka Emma Thompsonová, která má domov v Benátkách.

Cinzia Zinconeová, mimořádná komisařka autority di Sistema Portuale del Mare Adriatico Settentrionale, která provozuje benátský přístav, v prohlášení pro CNN uvedla, že zaručí "spolupráci" při hledání nových řešení, ale varovala, že všechny návrhy "musí respektovat bezpečnostní kritéria, slučitelnost s životním prostředím a chránit podstatu benátského homeportu v odvětví výletních lodí".

Přístav již minulý měsíc zahájil výběrové řízení na návrh nového terminálu výletních lodí v Margheře poté, co vládní výbor v prosinci rozhodl, že by tam měly zakotvit velké lodě, ale menší by mohly nadále využívat současný městský přístav.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz