Domácí

Pomlázka snadno a rychle. VIDEONÁVOD napoví, jak ji uplést

I když jsou letošní Velikonoce kvůli stále platným protiepidemickým opatřením výrazně omezené, neznamená to, že by musely být úplně bez zažitých tradic - beránka si můžete užít i v kruhu rodinném. Stejně jako poctivou hodovačku s vlastnoručně upletenou pomlázkou.

Pokud jste si letos nestačili velikonoční pomlázku pořídit, nezoufejte. Díky názornému videonávodu TN.cz si můžete pořádnou metlu vyrobit i vlastníma rukama. Stačí jen pár nezbytností, trocha zručnosti a času.

K výrobě samotné pomlázky potřebujete celkem sedm proutků - šest přímo na její "tělo" a sedmý na omotání jako držadlo. Pak už stačí jen dvě další věci - větší nůžky na úpravu proutí a samozřejmě nezbytná mašle nebo stuha, které mohou vašemu výtvoru přidat trochu barvy.

Při výrobě pomlázky přitom stuha ze začátku poslouží praktičtěji než jen jako dekorace hotové metly. Šestice proutků se díky ní nerozuteče ani nerozkutálí. Můžete ji přivázat ještě například k noze od stolu, aby vám proutky při pletení neujížděly.

Související obsah

Při pletení je důležité pamatovat na to, že při skládání proutků se střídají strany. Není žádná ostuda si je říkat nahlas. Jakmile chytíte rytmus a ten správný grif, tak pak už stačí jen k hotové pomlázce dodělat už zmíněnou rukojeť, nůžkami provést poslední úpravy a stuhu přehodit z pomocníka na ozdobu. Pak už je vaše vlastnoručně vyrobená pomlázka připravená k použití.

Moderátor Televize Nova Karel Kopeček vytvořil videonávod, jak si uplést pomlázku z šestnácti prutů. Podívejte se na video:

Výroba kraslic i pletení pomlázky. Štáb TV Nova vyzkoušel velikonoční tradice. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz