Domácí

Útok psa na dítě očima odborníků: Čí je to chyba a jak se bránit? NÁZORY

Případ čtyřletého chlapce, kterého napadl na pražském Petříně pes, vzbudil mezi lidmi velké emoce. Mluví o něm i odborníci. Kynologové většinou tvrdí, že za to, co pes udělá, může z velké části jeho pán, který by měl mít zvíře pod kontrolou. Pokud člověk psa nezná, měl by ho mít na vodítku. Chování psa ale také může ovlivnit i špatná předchozí zkušenost.

Vladimír Nedvěd býval šéfem svazu a reprezentoval Česko v kynologických soutěžích. I on zná příběh napadeného chlapce a má jasno v tom, kdo je viníkem. "Je to chyba majitele. Ten náznak, že má tendenci vylítnout na dítě - musel už vidět," je přesvědčený. 


Podle dlouholetého kynologa Romana Štangla se pes mohl polekat dětského výkřiku a na chlapce zaútočit. "Je tady hodně dětí, když třeba jede dítě na kole, vjede psovi na packu, tak se bude bránit a zaútočí," vysvětluje Štangl. 

Související obsah

Muž, který psa venčil, podle policie vypověděl, že se zvíře dostalo z vodítka, když se mu přervala karabina na obojku. K dítěti si podle něj běžel hrát, když ale vyděšený chlapec začal křičet, pes z úleku zaútočil.

Nic podobného se podle vyslýchaného muže předtím nestalo. Majitelka psa s ním prý pravidelně chodí na cvičiště, zvíře by mělo ovládat základní povely. 


Výchově svého ovčáka se věnuje také paní Zuzana. Ví, že bez výcviku by byl téměř neovladatelný. "Spíš šlo o špatné zacházení majitele, ten pes mohl mít hlad, mohl být stresovaný. Já mám chaloupku, tam děti provokují pejsky, prostě pak může ten pes dítě napadnout," říká žena.

Jak se bránit útoku psa?

 

Pokud dojde k útoku psa na člověka, cvičitelé radí - nikdy se netočit k psovi zády. Jakmile na vás pes vyběhne, natáhněte ruce, tak máte šanci mu chytit hlavu a držet si ho od sebe.

Kamery zachytily napadení psem třeba v červenci minulého roku v Nebílovech na Plzeňsku: Maminku s malým dítětem před stafordširským teriérem chránil muž se zbraní, došlo i na výstřely.

Související obsah


"Jak tomu předejít je prevence, musím znát hranice svého psa. Pokud jsem někde mezi lidmi, nedejbože dětmi, vodítko a košík nejsou ostuda. 'On to nikdy neudělal,' slýchám denně," upozorňuje předseda klubu stafordšírských bulteriérů Daniel Žďárský.


Pokud majitelé psů vidí, že jejich pes je neovladatelný a neposlouchá základní pokyny, měli by vyhledat odborníka anebo zajít na nejbližší cvičné středisko za kynology.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz