Zahraničí

Data půlmiliardy uživatelů facebooku se objevila na webu. Včetně Čechů

Data půlmiliardy uživatelů facebooku se objevila na webu. Včetně Čechů
Zdroj: Profimedia

Na internetu se v sobotu objevily detailní informace o 533 milionech uživatelských účtů z facebooku. Hackeři zveřejnili mimo jiné telefonní čísla, data narození nebo místa pobytu. Podle dostupných informací se únik týká i přibližně 1,4 milionu lidí z Česka.

Na fóru, kde se sházejí hackeři, se objevila soukromá data lidí z celkem 106 zemí světa. Nejvíce jsou postiženi lidé ze Spojených států (32 milionů úniků), Velké Británie (11 milionů) či Indie (6 milionů), píše portál Deutsche Welle.

I když jsou zveřejněné údaje podle všeho více než rok staré, experti na kyberbezpečnost varují, že jména, adresy a další informace stále mohou posloužit zločincům k různým podvodům či krádežím identity. Podle odborníka na kybernetickou bezpečnost Alona Gala, který se datovým únikům věnuje dlouhodobě, jsou mezi daty, která utekla na internet, také údaje přibližně 1,37 milionu uživatelů z Česka.

Mluvčí facebooku Liz Shepherdová na twitteru uvedla, že jde o stará data, která se řešila už v roce 2019. "Tento problém jsme objevili a opravili v srpnu 2019," dodala.

Gala ovšem její odpověď neuspokojila. Tvrdí, že zločinci mohou stále údaje využít k podvodům, sociálnímu inženýrství, hackerským útokům a dalším aktivitám.

Související obsah

Jak připomíná Deutsche Welle, nejde v případě facebooku zdaleka o první velký únik citlivých dat. Například v prosinci 2019 ukrajinský expert Bob Diačenko oznámil, že unikly různé údaje z 267 milionů facebookových účtů. O rok dříve otřásla firmou kauza britské konzultantské společnosti Cambridge Analytica, která ze sociální sítě "vytěžila" soukromá data milionů uživatelů.

Připomeňte si v reportáži obří únik údajů uživatelů sociální sítě v roce 2018:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz