Zahraničí

Na pláži se objevily desítky mrtvých delfínů. Není jasné, co je zabilo

Na pláži se objevily desítky mrtvých delfínů. Není jasné, co je zabilo
Zdroj: Profimedia

Na pláže v Ghaně oceán vyplavil desítky mrtvých delfínů a velké množství ryb. Místní úřady se snaží zjistit, co za jejich úhynem stojí. Na zvířatech totiž nezpozorovaly žádná vnější poranění.

Nedaleko hlavního města Ghany se začaly na plážích objevovat těla mrtvých delfínů od pátku minulého týdne. K pondělku jich oceán vyplavil přes 60, uvádí zpravodajský web BBC. Čísla ale stále rostou. Na plážích leží také velké množství uhynulých ryb. Některá zvířata vyplavená na břeh podle záběrů stále žila.

Ghanské úřady zahájily vyšetřování, v rámci kterého zjišťují, co způsobilo masivní úhyn delfínů a ryb. Rybářská komise odebrala vzorky pro laboratorní analýzu. "Při počátečním vyšetřování se neprokázala žádná poranění na tělech delfínů. Barva a teplota moře jsou normální," uvedl ředitel komise Michael Arthur-Dadzie.

Úřady zároveň vyzývají místní obyvatele, aby vyplavené ryby a delfíny nekonzumovali vzhledem k tomu, že není jasné, co je zabilo. Podle odborníků se může jednat o následek klimatických změn, ve hře je ale také chemické znečištění.

Související obsah

Podle místních rybářů je tento jev velmi vzácný. Za poslední rok nicméně na africkém pobřeží došlo k několika podobným hromadným úhynům delfínů. V únoru jich bylo na plážích v Mosambiku nalezeno 111.

V lednu italská pobřežní stráž našla obrovskou mrtvou velrybu. Pravděpodobně největší, která se kdy ve Středozemním moři objevila. Příčiny její smrti zůstávají záhadou:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz