Skot Paul McGeachin skončil s bolavými puchýři a popáleninami třetího stupně v nemocnici poté, co se na procházce otřel o bolševník velkolepý. Nebezpečná rostlina se hojně vyskytuje i v Česku a podle botaniků je lepší se jí vyhnout.
Plevel bolševník velkolepý způsobil 40letému Paulu McGeachinovi vážné popáleniny, které vyústily až v puchýře a Skot tak nebyl schopen kvůli bolesti ani chodit, informuje Mirror.
Bolševník přitom není rostlinou vyskytující se pouze na Britských ostrovech. Tento plevel, který se do Evropy rozšířil z Kavkazu, můžeme hojně nalézt i v Česku. Krom toho, že hubí jinou vegetaci, tak může lidem právě způsobit i velmi bolestivá zranění.
V Česku se vyskytuje především v místech, kde je dostatek vody a živin. Setkat se s ním můžeme podél cest, na opuštěných loukách, v příkopech či okrajích lesů a vodních toků. Plevel je velmi invazivní a často vytlačuje z přírody domácí odrůdy rostlin.
Popáleniny způsobené bolševníkem:
Dad unable to walk after toxic Giant Hogweed gives him third degree burnshttps://t.co/83O2chojRr pic.twitter.com/yvWm276s0y
— The Mirror (@DailyMirror) April 6, 2021
"Bolševník je stále jednou z nejvíce problémových invazivních rostlin u nás, zejména na západě Čech. Je třeba dalšímu šíření bránit," popisuje Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR.
Mapa výskytu bolševníku velkolepého v Česku:
Přímý kontakt s bolševníkem je nebezpečný především v létě. Rostlina totiž vylučuje vodnatou látku, která obsahuje takzvané furanokumariny, jejichž toxicita je aktivována právě slunečním zářením. Nebezpečný je kontakt s kteroukoliv částí rostliny.
Po kontaktu s rostlinou většinou pokožka zrudne, objeví se skvrny a puchýře. V některých případech se objeví i silná bolest hlavy či třes. Člověk může později trpět také zvýšenou citlivostí vůči slunci, která může přetrvávat i léta.
"Nebezpečný není jenom tím, že způsobuje ty známé popáleniny. Problém je i to, že rostlina plodí velké množství semen z nichž zhruba 90 procent vyklíčí. Je tak těžké proti bolševníku bojovat," dodal Pyšek.
Pokud už ke kontaktu dojde, tak je důležité zasažené místo omýt mýdlovou vodou a schovat před slunečním zářením. V případě vážnější reakce se doporučuje navštívit lékaře.
Za nasazení invazních rostlin hrozí až stotisícová pokuta. Podívejte se na reportáž TV Nova:
Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz