Domácí

Nebezpečný plevel dostal muže do nemocnice, hojně roste i v Česku

Nebezpečný plevel dostal muže do nemocnice, hojně roste i v Česku
Zdroj: Profimedia

Skot Paul McGeachin skončil s bolavými puchýři a popáleninami třetího stupně v nemocnici poté, co se na procházce otřel o bolševník velkolepý. Nebezpečná rostlina se hojně vyskytuje i v Česku a podle botaniků je lepší se jí vyhnout.

Plevel bolševník velkolepý způsobil 40letému Paulu McGeachinovi vážné popáleniny, které vyústily až v puchýře a Skot tak nebyl schopen kvůli bolesti ani chodit, informuje Mirror.


Bolševník přitom není rostlinou vyskytující se pouze na Britských ostrovech. Tento plevel, který se do Evropy rozšířil z Kavkazu, můžeme hojně nalézt i v Česku. Krom toho, že hubí jinou vegetaci, tak může lidem právě způsobit i velmi bolestivá zranění.

Související obsah


V Česku se vyskytuje především v místech, kde je dostatek vody a živin. Setkat se s ním můžeme podél cest, na opuštěných loukách, v příkopech či okrajích lesů a vodních toků. Plevel je velmi invazivní a často vytlačuje z přírody domácí odrůdy rostlin.

Popáleniny způsobené bolševníkem:

"Bolševník je stále jednou z nejvíce problémových invazivních rostlin u nás, zejména na západě Čech. Je třeba dalšímu šíření bránit," popisuje Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd ČR.

Mapa výskytu bolševníku velkolepého v Česku:


 


Přímý kontakt s bolševníkem je nebezpečný především v létě. Rostlina totiž vylučuje vodnatou látku, která obsahuje takzvané furanokumariny, jejichž toxicita je aktivována právě slunečním zářením. Nebezpečný je kontakt s kteroukoliv částí rostliny.

Související obsah


Po kontaktu s rostlinou většinou pokožka zrudne, objeví se skvrny a puchýře. V některých případech se objeví i silná bolest hlavy či třes. Člověk může později trpět také zvýšenou citlivostí vůči slunci, která může přetrvávat i léta.

"Nebezpečný není jenom tím, že způsobuje ty známé popáleniny. Problém je i to, že rostlina plodí velké množství semen z nichž zhruba 90 procent vyklíčí. Je tak těžké proti bolševníku bojovat," dodal Pyšek.

Pokud už ke kontaktu dojde, tak je důležité zasažené místo omýt mýdlovou vodou a schovat před slunečním zářením. V případě vážnější reakce se doporučuje navštívit lékaře.

Za nasazení invazních rostlin hrozí až stotisícová pokuta. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz