Domácí

Rodiče by si měli přilepšit. Ošetřovné se znovu zvýší. KALKULAČKA

Rodiče by si měli přilepšit. Ošetřovné se znovu zvýší. KALKULAČKA

Rodiče, kteří kvůli uzavřené škole nebo nařízené karanténě dítěte zůstávají doma a nemohou pracovat, si zřejmě polepší. Zpětně od března by se totiž mělo zvednout ošetřovné, návrh schválili na začátku dubna poslanci. Spočítejte si na kalkulačce, o kolik více budete brát po zvýšení.

Dávka má činit 80 % vyměřovacího základu z původních 70 %. Zvýšení musí nyní potvrdit ještě Senát a zákon podepsat prezident. Ošetřovné má navíc vzrůst zpětně od 1. března.

"Není to žádná hitparáda, ale sněmovní navýšení ošetřovného na 80 % s platností zpětně od 1. března mě trochu probralo k životu,“ napsala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Lidé navíc o navýšení nemusí nikde žádat, dostanou ho totiž automaticky.


Spočítejte si na kalkulačce, o kolik budete brát více po zvýšení ošetřovného na 80 %:

 


Přestože ministryně Maláčová navrhuje kvůli uzavřeným školám zvýšit ošetřovné na 100 % příjmů, nárůst o deset procentních bodů ji těší. "Mám radost za všechny rodiče malých dětí. Klaplo to díky poslaneckému návrhu napříč politickým spektrem,“ uzavřela Maláčová.

Související obsah


Standardní výše ošetřovného činí 60 % redukovaného výdělku. V loňském říjnu poslanci schválili návrh zákon a dávka se zvýšila na 70 %. Nyní se však kvůli stále uzavřeným školám zvedne na 80 %. Navýšení má zlepšit zejména situaci pracujících rodin s dětmi.


Základem pro výpočet je průměrný denní příjem za rozhodné období. Například u hrubé mzdy 25 tisíc korun dosahuje denní dávka 592 korun v případě, že by péče o dítě trvala devět dnů.

Žena musela kvůli koronaviru na ošetřovné, v práci pak dostala padáka. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz