Domácí

Rodiče by si měli přilepšit. Ošetřovné se znovu zvýší. KALKULAČKA

Rodiče by si měli přilepšit. Ošetřovné se znovu zvýší. KALKULAČKA

Rodiče, kteří kvůli uzavřené škole nebo nařízené karanténě dítěte zůstávají doma a nemohou pracovat, si zřejmě polepší. Zpětně od března by se totiž mělo zvednout ošetřovné, návrh schválili na začátku dubna poslanci. Spočítejte si na kalkulačce, o kolik více budete brát po zvýšení.

Dávka má činit 80 % vyměřovacího základu z původních 70 %. Zvýšení musí nyní potvrdit ještě Senát a zákon podepsat prezident. Ošetřovné má navíc vzrůst zpětně od 1. března.

"Není to žádná hitparáda, ale sněmovní navýšení ošetřovného na 80 % s platností zpětně od 1. března mě trochu probralo k životu,“ napsala na twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Lidé navíc o navýšení nemusí nikde žádat, dostanou ho totiž automaticky.


Spočítejte si na kalkulačce, o kolik budete brát více po zvýšení ošetřovného na 80 %:

 


Přestože ministryně Maláčová navrhuje kvůli uzavřeným školám zvýšit ošetřovné na 100 % příjmů, nárůst o deset procentních bodů ji těší. "Mám radost za všechny rodiče malých dětí. Klaplo to díky poslaneckému návrhu napříč politickým spektrem,“ uzavřela Maláčová.

Související obsah


Standardní výše ošetřovného činí 60 % redukovaného výdělku. V loňském říjnu poslanci schválili návrh zákon a dávka se zvýšila na 70 %. Nyní se však kvůli stále uzavřeným školám zvedne na 80 %. Navýšení má zlepšit zejména situaci pracujících rodin s dětmi.


Základem pro výpočet je průměrný denní příjem za rozhodné období. Například u hrubé mzdy 25 tisíc korun dosahuje denní dávka 592 korun v případě, že by péče o dítě trvala devět dnů.

Žena musela kvůli koronaviru na ošetřovné, v práci pak dostala padáka. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz