Domácí

Důchody moc neporostou, varují experti! Spočítejte si, kolik dostanete

Důchodci si podle ekonomů příští rok finančně příliš nepolepší. Kvůli pandemii koronaviru a zrušení superhrubé mzdy se důchody měsíčně zvýší průměrně o 400 korun, tedy nejméně za poslední čtyři roky. Spočítejte si na kalkulačce výši penze nebo v kolika letech na ni budete mít nárok.

V minulých letech si senioři polepšili i o tisíce korun. Příští rok to tak optimisticky ale nevypadá. Penze se jim zřejmě zvedne pouze o 416 korun měsíčně. "Důchody se vypočítávají podle zákona na základě toho, jak rostou mzdy a jak rostou ceny. Kvůli pandemii mzdy i ceny rostou pomaleji, takže proto porostou pomaleji také důchody,“ přiblížil ekonom Lukáš Kovanda.


Penzisté v letošním roce dostali v průměru o 839 korun měsíčně více. Průměrná mzda tak poprvé překročila 15 tisíc. O další valorizaci se však na vládě bude teprve jednat. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) je důležité přijít s takovým řešením, které by bylo vstřícné vůči důchodcům, a navíc by reflektovalo také možnosti státního rozpočtu.


Spočítejte si na kalkulačce výši důchodu:


Podle ekonomů je pravděpodobné, že stát bude chtít penzistům znovu přilepšit formou jednorázového příspěvku. Loni každý důchodce dostal jednorázové rouškovné ve výši 5000 korun. Jenže na to státní kasa zřejmě mít nebude.


"My jsme v loňském roce viděli, že na důchody se vydalo 526 miliard korun, což je nejvíce v historii a tím se důchodový účet dostal do schodku 41 miliard za rok,“ doplnil ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah


Do řádné starobní penze mohou lidé odejít po dosažení důchodového věku. Od roku 2017 je maximální věk stanovený na 65 let. Věk pro odchod do důchodu lidí, kteří se narodili mezi lety 1936 a 1971, určují tabulky. Zároveň musí být všichni plátci důchodové pojištění minimálně 35 let.


Zjistěte, v kolika letech půjdete do důchodu:


Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplácí každý měsíc na 3,5 milionů důchodů. Výše se odvíjí od délky doby pojištění a příjmů dotyčného člověka. Každý občan si navíc žádost o starobní důchod musí podat sám.

Podívejte se jak rostly a zřejmě i porostou důchody:

Důchodci by podle návrhu reformy měli za pár let dostat 10 tisíc. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz