Domácí

Životnost ministrů zdravotnictví prudce klesá! Který se vám líbil nejvíce?

Životnost ministra zdravotnictví je v České republice velmi krátká. Celkem se jich od roku 1993 vystřídalo v úřadu už 22. Za posledních sedm měsíců máme dokonce už čtvrtého šéfa zdravotnictví.

Nejprve zpěvák, později právník. Adam Vojtěch se do Sněmovny za hnutí ANO dostal v roce 2017. Krátce nato se stal ministrem. "Byl podřízeným Babiše, který ho ovládal," zhodnotil jeho působení politolog Jiří Pehe.


Na výsluní dostala Vojtěcha pandemie. S rostoucími počty nakažených se podle politologů projevoval spíš jako Babišův zaměstnanec. "Vaz mu zlomilo, že chtěl, aby děti v září chodily do školy v rouškách," mínil Pehe.

 
Lékař, vědec, voják. Bývalý ředitel nemocnice Roman Pymula (za ANO) vypadal jako ideální náhrada. Pak ale přišla vyšehradská schůzka v zavřené restauraci. "Pro Babiše to bylo snadnější tímto způsobem, než kdyby musel udělat nějaké vlastní politické rozhodnutí," vyložil Pehe pozadí Prymulova konce.


Bylo veřejným tajemstvím, že Prymula, který má velmi blízko k Hradu, přerůstá premiérovi přes hlavu. Ve funkci ministra byl jen měsíc a osm dnů.

 
Brněnský hematolog Jan Blatný (za ANO) se uvedl mlžením o svém podpisu pod petici proti Andreji Babišovi.


"Přišel velký tlak z Hradu, protože prezident nepokrytě žádal rezignaci Blatného, protože byl proti tomu, aby se do České republiky dovezl Sputnik," objasnil Pehe odvolání Blatného.


Že byl problémem Sputnik a vakcína z Číny, ve středu přiznal i prezident. Půdu pro odvolání Blatného si podle politologů Babiš připravoval vytýkacími dopisy.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz