Zahraničí

Protesty v Severním Irsku: Autobus demonstranti unesli a podpálili

V Severním Irsku pokračují násilné protesty, při kterých byly zraněny už desítky policistů. Demonstranti v noci na čtvrtek v metropoli Belfastu dokonce unesli a podpálili autobus. Policie musela některé části města uzavřít.

Násilí v ulicích, boje s policisty, útok na jedoucí autobus, který skončil v plamenech. Situace v Severním Irsku se vymkla kontrole a ulice hlavního města Belfast se změnila v bitevní pole.

Demonstranti házeli po policistech kameny i zápalné lahve, ve středu musely být některé části města uzavřeny. Terčem útoku se stali i novináři, kteří střety mezi policií a demonstranty sledovali z bezprostřední blízkosti.

Související obsah

Představitelé Severního Irska kvůli násilnostem svolali jednání. Boje v ulicích už odsoudil i britský premiér. "Jsem hluboce znepokojen násilím v Severním Irsku, zejména útoky na policisty, kteří chrání veřejnost a podniky, a útoky na řidiče autobusu a novináře. Rozdíly bychom měli řešit pomocí dialogu, nikoli násilím a kriminalitou," vyjádřil se k situaci britský premiér Boris Johnson.

Protesty zorganizovali takzvaní loajalisté, tedy lidé, kteří podporují setrvání Severního Irska ve Velké Británii. Ti nejsou spokojení s pobrexitovými dohodami, které prý vytváří překážky mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.


Protesty v Severním Irsku trvají úž téměř týden a demonstranti stále více svou pozornost zaměřují na policisty, kterých zranili už přes čtyřicet.
 

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz