Domácí

Žijící seniorku z Brna označili za oběť covidu. Stopli jí peníze i pojištění

Žijící seniorku z Brna označili za oběť covidu. Stopli jí peníze i pojištění
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Pořádný šok zažila 82letá Irena Šottová z Brna. Když jí dva měsíce nepřišel důchod, šla se zeptat na sociální správu, co se stalo. Tam se dozvěděla, že ji úřady považují za mrtvou. I když se cítila skvěle, prý zemřela na covid-19. Úředníci jí zablokovali i bankovní konto a zrušili pojištění.

Paní Šottová je ve svých 82 letech ve skvělé kondici. Když jí dva měsíce nepřišel důchod, začala s příbuznými pátrat, co se děje. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jim řekla, že seniorka podle úředních záznamů 22. listopadu zemřela s covidem. Na případ upozornila Česká televize.

"No to víte, že ve svém věku jsem byla úplně zděšená a šla jsem teda sama na Českou správu sociálního zabezpečení. Sundala jsem radši roušku, aby mě poznali, že jsem na světě," popsala paní Šottová.

Podle jejího vnuka ale problémy nechozením důchodu neskončily. Jeho babičku odhlásili i ze zdravotní pojišťovny a zablokovali jí účet v bance. Jako by žena přestala existovat. Třeba v nemocnici by jí mohli říct, že ji coby nepojištěnou neošetří.

Související obsah

Po šokujícím zjištění začal kolotoč telefonátů na desítky míst. Paní Šottová musela zjistit, kde všude ji považují za mrtvou. Naštěstí se mohla spolehnout na pomoc rodiny.

Peníze už seniorka dostala, stěžuje si ale na jednání, kterého se jí ze strany úřadů během řešení chyby, již způsobili právě úředníci, dostávalo. "Říkala jsem si, že by mohli poslat alespoň omluvný dopis," posteskla si.

Podle ČSSZ se podobné přešlapy stávají výjimečně, dochází k nim jednou až dvakrát ročně. 

"Příčinou je chyba v uváděném rodném čísle zemřelého buď na straně lékaře, matriky, základních registrů nebo ČSSZ. Po zjištění omylu ČSSZ okamžitě zaslala doplatek důchodu a obnovila jeho pravidelnou lhůtovou výplatu. V tomto konkrétním případě došlo ke kombinaci pochybení na straně ČSSZ (zastavení výplaty důchodu) a matriky/základních registrů (ukončení zdravotního pojištění)," napsalo tiskové oddělení ČSSZ redakci TN.cz

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz