Domácí

Pavlína zůstala sama na čtyři děti! Z jejího života se stal boj o výživné

Matky samoživitelky zažívají v době pandemie těžší časy než kdykoliv předtím. Pobírají ošetřovné a bojí se, že přijdou o práci, pokud zůstanou ještě pár týdnů se svými ratolestmi doma. Jednou z nich je i matka čtyř dětí Pavlína, která se podělila o svůj strastiplný příběh.

Dvacet let spolu měli pohádkový vztah bez mráčků. On jako francouzský diplomat finančně zajišťoval rodinu, ona vytvářela teplo domova a starala se o čtyři děti. Jenže pak se Pavlíně ze dne na den zbořil celý svět.

"Byl to šok, když mi manžel před třemi lety řekl, že už mě nemá rád a chce být sám bez nás, bez dětí. Říkal, ať se odstěhujeme a to se také stalo," zavzpomínala Pavlína.

"Tyhle příběhy slýchám velice často. Měla jsem naproti sobě vystresovanou ženu, která nevěděla, co si počít," přiznala právnička Lucie Martin Nešporová. 

Související obsah

 

Pavlína se slzami v očích vzpomíná na momenty, kdy byla na dně. Manžel děti do péče nechtěl, ale zároveň za ně nechtěl platit ani odpovídající alimenty. A protože sama za dobu manželství peníze nevydělávala, neměla z čeho zaplatit jídlo nebo nájem.

"Byla jsem nervózní, brečela jsem asi rok, finanční podporu jsem neměla, musela jsem si půjčovat peníze," svěřila se Pavlína.

Podle právničky Lucie Martin Nešporové má přitom na peníze nárok: "Zákon říká, že ať ti manželé spolu žijí či nikoliv, mají mít shodnou kulturní a hmotnou úroveň."

Související obsah

 

První pracovní pohovory zažívala Pavlína až po čtyřicítce, protože si do té doby nezkusila jinou profesi, než je žena v domácnosti. O výživné ale nepřestává bojovat ani po nástupu do práce, kvůli pandemii se totiž může kdykoliv ocitnout znovu bez příjmu.


"Přežívám, protože jsem na OČR s dětmi a s dcerou musím jet do lázní na měsíc až dva a bojím se, že přijdu o práci, protože jsem dlouhodobě doma," neskrývala obavy Pavlína. 

"Problém je v tom, že manželky často neví, jaké příjmy mají jejich manželé, a jaké jsou jejich majetkové poměry. Takže je složité žalovat konkrétní částku, protože je tam riziko, že se zažaluje příliš," vysvětlila úskalí boje o výživné právnička.

A dodala: "Bohužel neexistuje žádná tabulka, která by říkala, strávila jste s manželem dvacet let manželství a poskytovala mu veškerý servis, takže byste měla dostat takovou částku na výživném."


Kromě právníků se ženy v podobné situaci mohou obrátit i na bezplatné poradny, kterých jsou v Česku desítky. Důležité je podle Pavlíny najít k tomuto kroku odvahu.


"Vzkázala bych jim, aby se nebály, aby měly tu sílu, protože já jsem ji vůbec neměla. A také je důležité o těch problémech hovořit," uzavřela Pavlína.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Lidi v karanténě odvolí ve středu 6. října

Prezident Miloš Zeman vyhlásil termíny hlasování pro lidi v karanténě. Volit do Poslanecké sněmovny budou 6. října. V pobytových zařízeních, mezi které se řadí například domovy důchodců, se bude volit ve čtvrtek 7. října. Rozhodnutí spolupodepsal předseda vlády Andrej Babiš.

Píše se na Deník.cz