Zahraničí

Zemřel manžel britské královny Alžběty. Princi Philipovi bylo 99 let

Ve věku 99 let zemřel v pátek ráno princ Philip, manžel britské královny Alžběty II. Královská rodina smutnou zprávu oznámila na svém oficiálním twitterovém účtu. Zemřel pokojně na zámku Windsor.

Velkou Británii v pátek zasáhla tvrdá rána. Princ Philip, choť královny Alžběty a vévoda z Edingburghu, v ranních hodinách přišel o život. "S hlubokým zármutkem Její Veličenstvo královna oznamuje smrt svého milovaného manžela. Jeho královská Výsost ráno pokojně zemřela na zámku Windsor," stojí v oficiálním prohlášení královské rodiny. Princi bylo 99 let, významné jubileum by oslavil v červnu.

V britských dějinách nikdo nestrávil po boku úřadujícího panovníka tolik let. S Alžbětou byli svoji 73 let, z toho 65 let coby královna a princ. Z veřejného života se nicméně stáhl už v roce 2017.

Až do vysokého věku byl velmi vitální a aktivní, na začátku roku 2021 však svět oběhla zpráva, že je hospitalizovaný s infekčním onemocněním. Buckinghamský palác informoval, že Philipův stav je dobrý. V nemocnici nakonec ale strávil měsíc a kromě léčby infekce podstoupil i zákrok na srdci.

S královnou měli čtyři děti. Prvorozeným byl princ Charles, kterého následovala princezna Anna, princ Andrew a princ Edward. Od těch se dočkali celkem osmi vnoučat, mezi nimi i princů Williama a Harryho, a deseti pravnoučat. Princ Philip se narodil na ostrově Korfu 10. června 1921, za dva měsíce by tak oslavil 100. narozeniny. Byl vnukem řeckého krále Jiřího I.

Královská rodina na princovu počest založila online kondolenční knihu, do které můžete napsat i vy. Knihu naleznete zde

Osobnosti vzdávají čest památce prince Philipa

Soustrast mezi prvními vyjádřil premiér Boris Johnson, podle kterého Philip inspiroval životy nespočtu mladých lidí. "Pomohl řídit královskou rodinu a monarchii tak, aby zůstala institucí, která je nepochybně nezbytnou pro rovnováhu a štěstí našeho národa," řekl v mimořádném projevu novinářům před sídlem premiéra.

"Princ Philip si získal náklonnost všech generací zde ve Velké Británii, po celém Společenství národů a celém světě," prohlásil Johnson.

Související obsah

"Bylo mi smutno, když jsem se dozvěděla zprávu o smrti Jeho královské Výsosti prince Philipa. Chtěla bych vyjádřit upřímnou soustrast Jejím Veličenstvem královnou, královskou rodinou a obyvateli Spojeného království," vyjádřila se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

"Byl ztělesněním generace, kterou už nikdy nezažijeme," prohlásil australský premiér Scott Morrison. Belgický král Filip měl poslat královně soukromou zprávu. Řekl, že doufá, že bude mít možnost si s Alžbětou co nejdřív promluvit osobně.

Související obsah

Ani mezi českými osobnostmi nezůstala zpráva o úmrtí bez reakce. "Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova. Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále," uvedl v prohlášení prezident Miloš Zeman. 

"Princi Philipovi bylo 99 let, téměř 70 let stál po boku královny Alžběty. Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie," napsal ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). "Pro mě symbol věrnosti a síly tradice," konstatoval předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Soustrast vyjádřila také bývalá první dáma Dagmar Havlová. "Hluboce soucítím s Jejím Veličenstvem královnou, je mi nesmírně líto odchodu Jeho královské Výsosti prince Philipa. Se zármutkem v srdci vzpomínám na naše setkání během státní návštěvy v Londýně," uvedla Havlová.

Zpráva o smrti vévody z Edinburghu obletěla celý svět. Jak na něj vzpomínají, se můžete podívat v reportáži:

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová napsala: "Princ Philip bude připomínán jako muž, který dostojí svým závazkům, a je oddaný službám veřejnosti. Jeho Mezinárodní cena vévody z Edinburghu inspirovaly miliony mladých lidí, včetně mnoha Slováků, k velkým úspěchům." 

Záběry z Anglie v den, kdy zemřel princ Philip: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Nedávno se Princ Philip vrátil domů po skoro měsíci stráveném v nemocnici s potížemi se srdcem (3/2021):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz