Naše Česko

Mrazivá noc zaměstnala sadaře. Ohni pod stromy zachraňovali meruňky

Česko má za sebou další mrazivou noc, na některých místech padaly teploty až k mínus 18 stupňům. Sadaři na Moravě kvůli tomu až do rána bojovali o záchranu úrody meruněk. Mezi stromy pálili ohně, aby zvedli teplotu alespoň o několik stupňů a ovoce tak ochránili před mrazem.

Stovky světel prozařují noc a lidé pozorují podivuhodný úkaz na kilometry daleko. Sadaři na Znojemsku zapálili mezi stromy ohně a doufají, že tím ochrání alespoň část úrody. Je to celonoční boj, ve kterém je rozhodující jediný stupeň na teploměru. Po setmění padá teplota pod nulu a o tom, jestli zmrznou květy na stromech, může rozhodnout i hořící plamínek.


Pod kvetoucími stromy hoří 500 plechovek s parafínem. Pro sadaře to ale znamená extrémně zvýšené náklady. Jedna protopená noc je přijde na více než 25 tisíc korun. Oheň je osvědčený pomocník. Někteří pěstitelé pálí dřevo v barelech, jiní zapalují otýpky slámy nebo používají teplomety.

Související obsah


Kromě otevřeného ohně využívají sadaři také stroje na vytváření mlhy. Ta dokáže zabránit tomu, aby mráz sedl do údolí a poškodil stromy. "Je v tom směs, kterou tvoří 50 % vody a 50 % glycerinu,“ vysvětlil traktorista Zbyněk Kratochvíl.


V posledních letech sadaři musí s přírodou na jaře tvrdě bojovat, přichází stále větší teplotní extrémy. Loni zničily mrazíky úrodu meruněk po celé Evropě. Ovoce bylo nejméně za 15 let. "Ty mrazíky z 95 % zlikvidovaly veškerou úrodu, na těch stromech není fakticky nic,“ popsal pěstitel meruněk Pavel Košulič.


Marný boj s počasím svádějí na jaře i vinaři. V roce 2017 nepomohly ani ohně ve vinicích a místy zmrzla polovina úrody. Škody přesáhly miliardu korun.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Nová německá vláda chce vytvořit Spojené státy evropské

Přeměna Evropské unie na federální Spojené státy evropské bude jednou z priorit nastupující německé vlády Olafa Scholze, upozornil list The Telegraph. O změnu smluv o Unii se má zasazovat budoucí ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. Reformu EU má kabinet v koaliční smlouvě a podporují ji všechny tři zúčastněné strany, tedy SPD, FDP i Zelení.

Krátká zpráva

Na Táborsku spadl na koleje strom

Provoz na trati v koridoru do Českých Budějovic je přerušen. Mezi Střezimíří a Sudoměřicemi u Tábora spadl na koleje strom. Místo vlaků jezdí na místě náhradní autobusová doprava. Omezení bude trvat celé dopoledne, oznámila Pražská integrovaná doprava na twitteru.

Krátká zpráva

Brazílie hlásí první případy mutace omikron

Zdravotníci v Brazílii oznámili první potvrzené případy varianty omikron. Byla prokázána u dvou cestujících, kteří přiletěli z Jižní Afriky. Podle zdravotního sekretariátu v Sao Paulu je dvojice v izolaci a ani jeden z nich není registrován ve státní očkovací platformě. Brazílie nevyžaduje od zahraničních turistů očkování proti covid-19. Jde o první případy v Latinské Americe.

Píše se na Deník.cz