Naše Česko

Mrazivá noc zaměstnala sadaře. Ohni pod stromy zachraňovali meruňky

Česko má za sebou další mrazivou noc, na některých místech padaly teploty až k mínus 18 stupňům. Sadaři na Moravě kvůli tomu až do rána bojovali o záchranu úrody meruněk. Mezi stromy pálili ohně, aby zvedli teplotu alespoň o několik stupňů a ovoce tak ochránili před mrazem.

Stovky světel prozařují noc a lidé pozorují podivuhodný úkaz na kilometry daleko. Sadaři na Znojemsku zapálili mezi stromy ohně a doufají, že tím ochrání alespoň část úrody. Je to celonoční boj, ve kterém je rozhodující jediný stupeň na teploměru. Po setmění padá teplota pod nulu a o tom, jestli zmrznou květy na stromech, může rozhodnout i hořící plamínek.


Pod kvetoucími stromy hoří 500 plechovek s parafínem. Pro sadaře to ale znamená extrémně zvýšené náklady. Jedna protopená noc je přijde na více než 25 tisíc korun. Oheň je osvědčený pomocník. Někteří pěstitelé pálí dřevo v barelech, jiní zapalují otýpky slámy nebo používají teplomety.

Související obsah


Kromě otevřeného ohně využívají sadaři také stroje na vytváření mlhy. Ta dokáže zabránit tomu, aby mráz sedl do údolí a poškodil stromy. "Je v tom směs, kterou tvoří 50 % vody a 50 % glycerinu,“ vysvětlil traktorista Zbyněk Kratochvíl.


V posledních letech sadaři musí s přírodou na jaře tvrdě bojovat, přichází stále větší teplotní extrémy. Loni zničily mrazíky úrodu meruněk po celé Evropě. Ovoce bylo nejméně za 15 let. "Ty mrazíky z 95 % zlikvidovaly veškerou úrodu, na těch stromech není fakticky nic,“ popsal pěstitel meruněk Pavel Košulič.


Marný boj s počasím svádějí na jaře i vinaři. V roce 2017 nepomohly ani ohně ve vinicích a místy zmrzla polovina úrody. Škody přesáhly miliardu korun.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz