Domácí

Chebsko zasáhlo zemětřesení. Nejsilnější otřes měl sílu tři stupně

Chebsko zasáhlo zemětřesení. Nejsilnější otřes měl sílu tři stupně
Zdroj: Profimedia

Severovýchod Chebska zasáhlo v sobotu dopoledne zemětřesení. Zvýšenou aktivitu zaznamenaly na seismografech tamní měřící stanice. Nejsilnější otřes měl magnitudo 3, navíc jej doprovázely slabší otřesy.

Po menší pauze opět na západě Čech pokračuje seismická aktivita. Na severovýchodě Chebska zaznamenaly v sobotu měřící stanice otřesy. Ten nejsilnější s magnitudem 3 byl okolo jedenácté hodiny, už ráno se však objevily otřesy s magnitudem okolo dvou stupňů.


Podle odborníků se jedná o zemětřesné roje, při kterých se nahromaděná energie z podzemí uvolňuje postupně. Právě díky tomu otřesy nezpůsobují významné škody. "V současné době evidujeme necelou stovku hlášení pozorování od místních obyvatel,“ popsali odborníci z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Seismograf ze stanice Luby na Chebsku:

Zdroj: Akademie věd


Otřesy se v poslední době vyskytují poblíž města Luby, kde byly zaznamenány také letos v únoru a loni v prosinci. Sobotní zemětřesní cítili lidé i desítky kilometrů daleko od epicentra, například v Oloví, Jindřichovicích nebo v Krajkové.

Související obsah


Nejsilnější zemětřesení bylo na Chebsku v roce 1984, kdy otřesy dosáhly magnitudy až 4,6 stupně. Tato lokalita se však s otřesy potýká poměrně často. Přestože je Česká republika ze seismického hlediska poměrně klidným územím, občas se jí zemětřesení nevyhnou. Například v Moravskoslezském kraji je to zpravidla kvůli důlní aktivitě.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Zemětřesení v západních Čechách potrhalo stěny domů. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz