Zahraničí

Na Haiti unesli sedm katolických duchovních, včetně dvou Francouzů

Na Haiti unesli sedm katolických duchovních, včetně dvou Francouzů
Zdroj: Profimedia

Sedm katolických duchovních, včetně dvou francouzských občanů, bylo v neděli uneseno na Haiti, řekl mluvčí Biskupské konference pro ostrovní národ, kterou otřásly nepokoje.

Podle agentury AFP došlo k únosu pěti kněží a dvou jeptišek v neděli ráno v Croix-des-Bouquets, což je obec, která leží severovýchodně od hlavního města Port-au-Prince. Skupina duchovních byla unesena během cesty na jmenování nového faráře, řekl agentuře AFP otec Loudger Mazile. Dodal, že únosci požadovali za skupinu výkupné ve výši jednoho milionu dolarů. Jeden z kněžích a jedna jeptiška jsou Francouzi.

Haitské úřady mají podle policejního zdroje podezření, že za únosem stojí ozbrojený gang, který si říká "400 Mawozo", který se na únosy zaměřuje. Francouzské velvyslanectví na Haiti na žádost agentury AFP o komentář nereagovalo.

Související obsah

Počet únosů v Port-au-Prince a dalších provinciích kvůli výkupnému v posledních měsících prudce vzrostl, což odráží rostoucí vliv ozbrojených gangů v této karibské zemi.

"To je příliš. Nastal čas, aby tyto nelidské činy přestaly," řekl agentuře AFP biskup Pierre-Andre Dumas z haitské obce Miragoane. "Církev se modlí a stojí v solidaritě se všemi oběťmi tohoto ohavného činu."

V březnu vyhlásila haitská vláda měsíční výjimečný stav, aby obnovila klid a pořádek v oblastech kontrolovaných gangy, včetně hlavního města.

Opatření bylo motivováno akcemi ozbrojených gangů, které podle prezidentského dekretu unášejí lidi za výkupné, otevřeně to prohlašují, kradou a rabují veřejný a soukromý majetek a otevřeně vzdorují silám veřejné bezpečnosti.

Kvůli vzrůstajícímu násilí gangů a politické nestabilitě se v ulicích Port-au-Prince konalo už několik demonstrací. Před týdnem se ve městě shromáždily stovky žen protestujících proti rostoucí moci gangů.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz