Zahraničí

Nepokoje v Minneapolis po smrti černocha: Policistka si spletla paralyzér s pistolí!

Guvernér v pondělí vyhlásil v oblasti amerického města Minneapolis stav nouze a noční zákaz vycházení kvůli násilným nepokojům. Ty vypukly poté, co po výstřelu z policejní pistole zemřel 20letý Afroameričan jen pár kilometrů od místa usmrcení George Floyda.

Napětí bylo ve městě takřka hmatatelné už několik dní kvůli probíhajícímu soudu s policistou, který klečel Floydovi na krku tak dlouho, až černoch přestal dýchat. Po jeho smrti vypukly vloni masové protesty nejen po celých Spojených státech, ale i ve světě.

Související obsah

A v neděli začalo vše nanovo. Policisté zastavili kvůli prošlé technické kontrole Daunta Wrighta. Zjistili, že je na něj vydán zatykač. Než mu však stačili nasadit pouta, skočil zpět do auta a chtěl ujet. V té chvíli mu policistka několikrát pohrozila použitím taseru. Místo paralyzéru ale vytáhla z pouzdra pistoli a Wrighta jednou střelila. Ten se ještě stačil rozjet, ale po pár set metrech naboural jiné auto a zemřel. Lehce zraněna byla i jeho dívka na sedadle spolujezdce, informují americká média.

Následovaly protesty, které přerostly ve výtržnosti, kdy někteří z demonstrantů skákali po policejních autech a rozbíjeli jim okna. Rovněž vyrabovali dvacítku obchodů v nákupním centru.

Zdroj: Profimedia

Policejní stanici střežily desítky policistů a vojáků, ve městě se zdvojnásobil počet příslušníků Národní gardy na více než tisícovku. Od pondělního večera platí zákaz vycházení od soumraku do úsvitu.

Šéf místní policie nezvykle rychle zveřejnil videonahrávku z minikamer, které měli strážci zákona připnuté na vestách. Z té podle něj jasně vyplývá, že policistka skutečně chtěla sáhnout pro taser, pistoli vytáhla a vystřelila z ní omylem. Policie nezveřejnila její identitu, barvu pleti ani to, jestli byla po dobu vyšetřování postavena mimo službu. Je to prý ale velmi zkušená policistka, která udělala chybu.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz