Zahraničí

Japonsko vypustí radioaktivní vodu z Fukušimy. Aktivisté ale nesouhlasí

Japonská vláda rozhodla, že do dvou let pomalu vypustí radioaktivní vodu z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do oceánu. Proti vypuštění se ale staví Jižní Korea, Čína, a také japonští rybáři. Podle nich to bude mít špatný vliv na životní prostředí.

Voda, která zatím zůstává v nádržích uvnitř elektrárny, má být zbavena většiny radioaktivních látek. Zůstane v ní ale tritium, radioaktivní izotop vodíku, který pomocí dostupných technologií odstranit nelze.

Obyvatele Japonska a bouřící se rybáře trápí několik otázek. Co se stane, pokud se vody někdo omylem napije a jaký dopad to bude mít na tamní rybolov? Podle odborníků bude kontaminace tak nízká, že nevytvoří žádné riziko pro člověka.

Jihokorejský ministr zahraničí Choi Jong-moon se v úterý setkal s japonským velvyslancem, aby vyjádřil nesouhlas země s vypuštěním radioaktivní vody do Tichého oceánu. "Naše vláda je hluboce znepokojena tímto rozhodnutím, které může mít přímý i nepřímý vliv na naše obyvatele a životní prostředí," řekl mluvčí jihokorejského ministra zahraničí Choi Young-sam pro The Korea Times.

Související obsah

"Bude těžké přijmout fakt, že Japonsko vypustí kontaminovanou vodu do oceánu bez nějaké větší konzultace," dodal k rozhodnutí japonské vlády Choi. Jihokorejští aktivisté se sešli u sídla vlády v Soulu, aby vyjádřili svůj nesouhlas. Podobně je tomu také v Japonsku, kde rybáři a aktivisté vládě nevěří a na protest uspořádali před sídlem japonského premiéra demonstraci.

K celé situaci se vyjádřil i Státní úřad pro jadernou bezpečnost České republiky. "Voda, která bude ze skladovacích nádrží vypouštěna do moře, obsahuje prakticky pouze tritium. Po zředění obsah tritia nepřekročí mezinárodně uznávané limity a neznamená žádná environmentální rizika. Je to rozumný krok." uvedl úřad na svém twitterovém účtu.

Rozhodnutí o vypuštění radioaktivní vody do oceánu padlo na 10-ti leté výročí jaderné katastrofy. V březnu roku 2011 elektrárnu zasáhla vlna tsunami, která ji zaplavila a došlo tak k výbuchu několika bloků budovy.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Dobové záběry: Od havárie ve Fukušimě uplynulo deset let. na reportáž TV Nova se podívejte zde:

ak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz