Zajímavosti

Ledním medvědům hrozí vyhynutí! Jejich geny má zachránit "pizzly"

Ledním medvědům hrozí vyhynutí! Jejich geny má zachránit "pizzly"
Zdroj: Profimedia

Kriticky ohrožení lední medvědi se na Aljašce páří s medvědy grizzly a vytvářejí hybridní zvíře odolnější vůči změně klimatu. Tzv. pizzly medvěd má jinou barvu srsti, ale zároveň tlamu lépe uzpůsobenou pojídání tvrdší potravy.

Kvůli změně klimatu hrozí ledním medvědům vyhynutí. Přesto dokázali najít způsob, jak zachovat svůj rod alespoň zčásti. Podle paleontoložky Larisy DeSantis se lední medvědi stahují do vnitrozemí, aby našli jídlo, kterého mají kvůli tání ledových ker nedostatek. Cestují až na Aljašku, kde se začali pářit s medvědy grizzly a vytvořili tak nový hybridní druh, který nese geny obou - tzv. pizzly medvěda.

"Tento nový typ medvěda je odolnější vůči změně klimatu a vhodnější pro oblasti vyšších teplot,“ řekla DeSantis pro britský Daily Mail

Vzácná hybridní stvoření byla poprvé viděna ve volné přírodě v roce 2006 jižně od Idaho. Medvědi mají většinou bílou srst s nahnědlým odstínem a čenich, který má od každého druhu medvěda něco.

Zdroj: Profimedia

Za cestováním ledních medvědů mimo jejich obvyklé prostředí podle odbornice stojí zejména to, že s úbytkem mořského ledu nejsou schopni lovit tuleně a mohou se jen těžko přizpůsobit oteplování Arktidy. "Pro lední medvědy to nevypadá dobře," vysvětlila DeSantis.

"Studovala jsem šavlozubé kočky. Fosilní záznamy ukazují, že i ony měly specializovanou stravu, a když zásoby potravin zmizely, ony také, “ poukázala na podobnost mezi oběma druhy zvířat.

DeSantis spolu s bývalým vysokoškolským studentem Ansleyem Petherickem provedli studii, která měla posoudit, zda a jak se liší strava ledních medvědů v době globálního oteplování. Analyzovali pozůstatky 20 exemplářů ledních medvědů, které byly odkryty při archeologických vykopávkách.

Tým zkoumal, jestli třeba některý ze zubů nevykazuje známky konzumace tvrdého jídla, ale nenašel se žádný důkaz, který by to potvrdil. Exempláře staré asi tisíc let byly k nerozeznání od současných ledních medvědů. Vědci zjistili, že některá tato zvířata konzumují tvrdší jídlo dnes, na to ale nejsou dobře přizpůsobena. "Lední medvědi jsou natolik specializovaní na lov tuleňů, že se mohou hůře přizpůsobit oteplování Arktidy,“ zdůraznila DeSantis.

DeSantis a její tým také srovnávali tlamu ledních medvědů s tou medvěda grizzlyho, který prokázal schopnost přizpůsobit se změnám klimatu. "Stoličky ledního medvěda jsou menší než grizzlyho, ale jejich špičáky jsou větší,“ řekla odbornice. "Je to proto, že v podstatě celý den jedí želé, v podstatě velrybí tuk,“ dodala s tím, že jistou kompenzací jim je protáhlá lebka, kterou mají přizpůsobenou lovu tuleňů. Na druhou stranu je to právě tvar protáhlé lebky, který jim brání v přechodu na novou stravu.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin. 

Spát vedle ledního medvěda? V Číně je to možné v prvním zimním letovisku! Podívejte se:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz