Domácí

Poslancům se nový zákon o exekucích nelíbí, přesto pro něj hlasovali

Poslancům se nový zákon o exekucích nelíbí, přesto pro něj hlasovali
Zdroj: TV Nova

V pátek se opět sešla Poslanecká sněmovna. Zákonodárci hlasovali o zásadních změnách v systému exekucí, nový zákon měl pomoci především dlužníkům. Verze, kterou si odhlasovali, se ale poslancům příliš nezamlouvala. Přesto zákon schválili, ačkoliv se někteří netajili tím, že doufají, že Senát ho opět vrátí do dolní komory.

Na pátečním jednání, které odstartovalo v devět hodin ráno, poslanci hlasovali ve třetím čtení o novele občanského soudního řádu, konkrétně o změnách v systému exekucí. Velkým tématem bylo zastavení dlouholetých exekucí, které nikam nevedou, které nakonec poslanci většinově podpořili.

Po uplynutí šestileté lhůty by podle novely musel nově exekutor nevymahatelnou exekuci zastavit. Poslanci schválili také omezení mobiliárních exekucí (tj. prováděných v bytě dlužníka) u důchodců, tělesně postižených lidí a dlužníků, kteří si nesou dluh z dětství. Částečně se tak omezí zabavování movitých věcí.

Čemu ale poslanci naopak nedali zelenou, je zavedení místní příslušnosti exekutorů. Hlasovali také například o zavedení soudního poplatku při zahájení exekuce ve výši 250 korun, návrh podporu nezískal. Neprošel ani pozměňovací návrh na snížení odměn exekutorů z 15 % na 10 u vymáhaného plnění do 50 milionů, na 5 % do 250 milionů, u vyššího na 1 % vymaháné částky. 

 

Nespokojenost s výsledkem

Výsledek toho, co si poslanci odhlasovali, se nakonec ve Sněmovně nesetkal s příliš velkým nadšením. Přesto návrh zákona jako celek při hlasování nakonec schválili, nyní tak míří do Senátu. Někteří ale doufají, že horní komora parlamentu tuto podobu zákona nepřijme a vrátí jej zpět.

Související obsah

"Náš klub bude hlasovat pro, protože nechceme, aby tento zákon po dvou letech spadl pod stůl. Máme tu ale Senát a doufáme, že nám ho vrátí v podobě, o které bude možné smysluplné hlasovat," řekl před hlasováním předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský. Valachová: "Také musím konstatovat, že ten výsledek je minimalistický. Očekávali jsme víc," nechala se slyšet místopředsedkyně klubu ČSSD Kateřina Valachová.

"Za hnutí SPD musím říct, že jsme velmi zklamáni tím, jak to hlasování dopadlo. Měli jsme představu, že tento zákon zlepší život dlužníkům, kteří se dostali do exekučních a insolvenčních pastí. Bohužel se tak nestalo a pokud ano, tak v tak drobných případech, že to ani nestojí za řeč," tvrdí předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

"Není tam nic nového, nepřináší to žádnou pomoc v těžkých situacích, ve kterých se lidé nacházejí. Přemýšleli jsme, jestli ho vůbec podpořit. Řekli jsme si ale, že se budeme spoléhat na to, že některé věci tam senátoři vrátí a pošlou nám ho zpátky," řekl. Podobný postoj zaujali i Piráti. "Máme ještě Senát a doufáme, že se tam podaří některé věci ještě vylepšit, z toho důvodu návrh také podpoříme," uvedl místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Lukáš Kolářík.

Související obsah

"Také z toho nejsem nadšená," okomentovala podobu zákona ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). "Bylo na tom mnoho práce, nebylo to ale nic platné. Výsledek dopadl tak, jak to vždycky dopadne. Co na to říct. Je to titěrné, nepatrné zlepšení v oblasti exekucí. Za tu práci to bohužel nestálo. Podpořím ten zákon, ale myslím si, že senátoři budou mít těžkou práci," prohlásila.

Komunistického poslance Leo Luzara přístup kolegů ve Sněmovně nadzvedl ze židle. "My z poslaneckého klubu KČSM žasneme nad tím, že Sněmovna jako suverén má možnost k tomu zákonu přistoupit, jak uzná za vhodné. Ale ještě před jeho odhlasováním už ví, že bude hlasovat o zmetku, o kterém všichni doufají, že se bude vracet ze Senátu," pronesl rozhořčeně.

  

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz