Domácí

Stavba nádraží na pražském letišti se blíží. Podívejte se, jak bude vypadat

Stavba nádraží na pražském letišti se blíží. Podívejte se, jak bude vypadat

Cesta vlakem na pražské letiště je zase o krok blíž realitě. Správa železnic zveřejnila vizualizaci, jak bude vlaková stanice Praha-Letiště Václava Havla vypadat. Cesta z letiště do centra Prahy bude díky ní vlakem trvat 25 minut. První lidé by se mohli vlakem projet v roce 2028.

Správě železnic zbývá před zahájením novostavby stanice Praha-Letiště Václava Havla poslední stupeň projektové přípravy. Tím je dokumentace pro stavební povolení.

"Právě na zhotovitele této dokumentace nyní Správa železnic vypisuje veřejnou zakázku. Její součástí bude i digitální model stavby (BIM). Samotná realizace stanice, která bude umístěná v podzemí, by měla odstartovat za tři roky," uvedla Správa železnic. 


Připravovaná novostavba je součástí chystaného železničního spojení mezi Prahou, letištěm a Kladnem. Dvoukolejná trať se za stanicí Praha-Ruzyně stočí k terminálům 1 a 2 a v samotném letištním areálu se zanoří pod zem do stanice Praha-Letiště Václava Havla.

Takto bude vypadat stanice na letišti:

"Nové nádraží bude disponovat dvěma kusými kolejemi obklopujícími ostrovní nástupiště. Z něj se cestující dostanou podchody k oběma terminálům. Zejména přístup do terminálu 2 bude velmi krátký, Letiště Praha připravuje jeho dostavbu v koordinaci se Správou železnic tak, aby se cestující do něj dostali suchou nohou," popsala Správa železnic.

Jízdní doba mezi centrem Prahy a letištěm by po měla trvat okolo 25 minut, do Kladna by měli cestující jet půl hodiny. 

Celý projekt vlakového spojení z pražského Masarykova nádraží na letiště by měl vyjít na 44 miliard. Stavba by měla začít v roce 2024 a její dokončení se předpokládá v roce 2028. O železničním spojení Prahy a letiště se ale hovoří už více než 30 let.

Podívejte se, jak bude vypadat celá trasa z Veleslavína až na letiště:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kauza Čapí hnízdo míří znovu ke státnímu zástupci

Pražští kriminalisté doplnili spis v kauze "Čapí hnízdo". Policistům na konci srpna totiž státní zástupce vrátil případ k došetření. "V pondělí jsme předali spisový materiál na Městské státní zastupitelství v Praze," informovali na twitteru kriminalisté. Výslech mimo jiné absolvoval například premiérův syn Andrej Babiš mladší.

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz