Ekonomika

Češi v krizi berou i práci, kterou dřív nechtěli. Jinde ale lidé chybí dál

Češi v krizi berou i práci, kterou dřív nechtěli. Jinde ale lidé chybí dál
Zdroj: Profimedia

Pokračující pandemie koronaviru významně ovlivňuje trh práce v Česku. Změnila se nejen nabídka volných míst, ale také ochota Čechů brát i práci, kterou ještě nedávno odmítali nebo o ni minimálně nestáli. V jiných odvětvích ovšem pracanti stále scházejí.

Experti tvrdí, že utlumení či zakázání některých služeb způsobilo, že je na trhu práce rázem volná řada lidí s praxí. Přesto v některých oborech, kam patří výroba nebo IT, firmy shánějí posily mnohdy marně.

Jinde je trend přesně opačný a o volné pozice se uchází více zájemců než v minulosti. To se týká například různých úklidových služeb nebo ostrahy. Do některých společností lidé sami volají a ptají se, jestli v nich není práce k mání.

Lidé, kteří vložili své životopisy na pracovní portál Profesia.cz, by chtěli získat nejčastěji administrativní práci (32 %). K dalším žádaným oborům patří doprava a logistika (24 %), retail (maloobchod) (23 %), cestovní ruch a gastronomie (19 %).

Češi mají v poslední době zájem i o místa, která v minulosti často zaplňovali pracovníci z ciziny, kteří nyní scházejí kvůli omezením spojeným s covidem-19. Nejde jen o už zmiňovanou ostrahu a úklid, ale například také o stavebnictví. Na nedostatek zájemců si prý nemůžou stěžovat ani v obchodech, kam se často hlásí lidé, kteří předtím působili ve službách.

Související obsah

"V posledním roce se zvýšil zájem zejména o pozice v ostraze nebo v úklidových službách. Nejvíce volných pozic máme aktuálně právě u ostrahy, kde se nám nyní hlásí až třikrát víc zájemců než před covidem. Změnilo se i spektrum uchazečů - například v oblasti úklidu, kam se dříve hlásilo minimum lidí s českou národností, dnes Češi tvoří polovinu všech zájemců,“ tvrdí personální ředitel SSI Group Radoslav Kavulič. Firma zajišťuje správu různých objektů.

Analýza životopisů ze zmíněného pracovního portálu také odhalila, že momentálně práci zdaleka nejčastěji shánějí středoškoláci. Největší podíl je středoškoláků s maturitou (35 %), dále těch bez maturity (29 %), následují zájemci se základním vzděláním (14 %). Z pohledu regionů je nejvíce zájemců o práci z Prahy (28 %), dále z Moravskoslezského a Jihomoravského kraje (shodně 13 %), následuje kraj Středočeský (11 %).

O tom, jak roste v Česku nezaměstnanost, se můžete podívat v reportáži TV Nova: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ekonomika

Důležité Události

Píše se na Deník.cz