Domácí

Chřipka z Česka zmizela. Odborníci letos nezaznamenali jediný případ

Chřipka z Česka zmizela. Odborníci letos nezaznamenali jediný případ
Zdroj: Profimedia

České laboratoře nezaznamenaly v uplynulé sezóně 2020/2021 ani jeden případ nákazy virem chřipky. Vyplývá to z hodnocení Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Podle odborníků se přenos respiračních virů snížil především díky opatřením, která vláda přijala kvůli šíření koronaviru.

"V České republice v rámci sítě laboratoří spolupracujících s Národní referenční laboratoří (NRL) pro chřipku a nechřipkové respirační viry nebyl v sezóně 2020/2021 zaznamenán jediný pozitivní záchyt viru chřipky,“ stojí ve zprávě zpracované Helenou Jiřincovou a Janem Kynčlem ze SZÚ.


Šíření virů patrně zamezila přijatá opatření, která vláda zavedla kvůli koronaviru. Právě toto onemocnění se přenáší podobným způsobem jako chřipka. Pandemie covidu-19 však výrazným způsobem ovlivnila podle odborníků také chování lidí. Ti při některých potížích totiž nevyhledávali zdravotní péči.

Související obsah


"Právě to mělo nepříznivý dopad na sběr epidemiologických a virologických chřipkových dat už od března 2020,“ vysvětlili experti. Ve srovnání s předchozími lety tak laboratoře dostaly ke zkoumání daleko méně vzorků.


Podle odborníků se však po naočkování velké části populace proti covidu-19 a uvolnění zavedených restrikcí vrátí i chřipková onemocnění. "Nadále nelze vyloučit možnou vysoce rizikovou kombinaci výskytu onemocnění covidem-19 a chřipky,“ varují experti. Právě proto doporučují očkování proti chřipce.


V loňské sezóně na přelomu let 2019 a 2020 evidoval Státní zdravotní ústav 296 závažných případů chřipky, kdy nakažené museli lékaři hospitalizovat na jednotkách intenzivní péče. Nemoci podlehlo 58 lidí.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Jak rozeznat koronavirus od běžné chřipky? Podívejte se v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Píše se na Deník.cz