Zahraničí

Smutné jubileum. Alžběta II. dál truchlí, zároveň slaví 95. narozeniny

Právě dnes, 21. dubna 2021, se britská panovnice Alžběta II. dožívá požehnaného věku 95 let. Významné životní jubileum je ale pro ni místo radosti prostoupeno hlubokým zármutkem. Po mnoha desítkách let je to totiž poprvé, co po jejím boku nebude její manžel, princ Philip. Na pomoc tak zarmoucené panovnici spěchají další příbuzní.

S předstihem měla Alžbětu II. navštívit například její jediná dcera, princezna Anna nebo snacha Sofie, hraběnka z Wessexu. Jak ovšem upozorňuje britský Mirror, zármutek panovnice po ztrátě milovaného manžela hodlají v těchto dnech alespoň částečně rozptýlit i další členové královské rodiny.

Alžbětu II. by tak měl navštívit její syn Andrew nebo vnučka Eugenie, která má za panovnicí dorazit i s nedávno narozeným synkem Augustem. Královna chce také maximálně využít hezkého počasí, aby mohla spolu se svými nejbližšími venčit "královská" štěňata Ferguse a Muicka.

Podle britského Daily Mailu ještě v úterý zůstával na hradě Windsor v blízkosti své truchlící babičky i princ Harry. I on by s ní mohl oslavit 95. narozeniny, než se vrátí za oceán k těhotné manželce Meghan. Ta se narozdíl od něj o víkendu nezúčastnila pohřbu prince Philipa. Dlouhou cestu z USA jí totiž nedoporučili lékaři.

Související obsah

Oslavy královniných narozenin jsou "ořezané" ze dvou hlavních důvodů - kvůli covidovým restrikcím a kvůli tomu, že královská rodina stále oficiálně drží smutek za zesnulého prince Philipa, který zemřel před necelými dvěma týdny ve věku nedožitých sto let. Britská média proto předpokládají, že jakékoli veřejné oslavy životního jubilea se konat nebudou.

Kvůli pandemii covidu byl v sobotu pohřeb prince Philipa pouze velmi komorní, posledního rozloučení se zúčastnilo jen několik desítek hostů a v kapli královna seděla zcela bokem od ostatních.

Připomeňte si pohřeb prince Philipa v reportáži TV Nova:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz