Zahraničí

V Thajsku rostou gigantické hydrosolární elektrárny, mají pokrýt třetinu spotřeby energie

V Thajsku rostou gigantické hydrosolární elektrárny, mají pokrýt třetinu spotřeby energie
Zdroj: Profimedia

Thajsko dokončuje jeden z největších plovoucích hydrosolárních hybridních projektů na světě. Jeho úkolem je posílit výrobu obnovitelné energie poté, co byla země léta kritizována za svou závislost na fosilních palivech.

Podle agentury Reuters Thajský státní úřad pro výrobu elektřiny (EGAT) vychvaluje pilotní projekt jako jeden z největších hybridních podniků v oblasti hydrosolární energie na světě a jeho cílem je v příštích 16 letech jej replikovat na dalších osmi přehradách.

Na hladině nádrže v severovýchodní provincii Ubon Ratchathani je naistalováno 144 417 solárních panelů. Dělníci tam dokončují poslední ze sedmi solárních farem, která na vodní hladině zabírá plochu o rozloze 300 akrů (121 hektarů). "Až budou dokončeny všechny projekty v každé přehradě, budeme mít celkovou kapacitu na výrobu 2 725 megawattů," řekl vedoucí projektu Chanin Saleechan.

Související obsah

Thajsko se již dlouhá léta spoléhá na spalování uhlí, ale plány na nové uhelné projekty se setkaly s odporem vůči zdravotním a environmentálním rizikům a v roce 2018 byly odloženy dvě navrhované jižní uhelné elektrárny. Podle svého nejnovějšího plánu rozvoje energetiky chce do roku 2037 čerpat 35 % své energie z nefosilních paliv.

Od listopadu EGAT sestavuje plovoucí solární plošiny na přehradě Sirindhorn, jedné z největších vodních elektráren v zemi, která by měla být schopna vyrábět 45 megawattů energie. Systém řízení spotřeby energie bude použit k regulaci mezi solární a vodní energií v závislosti na tom, která může vyrábět více elektřiny. Hybridní systém tak umožňuje nepřetržitou výrobu energie, řekl Chanin.

V srpnu 2020 citoval Bangkok Post guvernéra EGAT Vibona Rerksirathaina s tím, že státní energetická společnost má rezervy energie ve výši 40 % celkové kapacity, ale že plánuje snížit tyto rezervy na 15 %, aby omezila vysoké náklady na elektřinu. Witoon Permpongsacharoen, ředitel nevládní skupiny Energy and Ecology Network se sídlem v Bangkoku, řekl, že plán plovoucích solárních elektráren by mohl vytvořit zbytečnou a potenciálně nákladnou přebytečnou kapacitu.

"Problém je v tom, že je zde nadvýroba elektřiny, takže investice do této zelené energie se provádí bez zvážení poptávky," řekl. "Samozřejmě podporujeme investice do obnovitelné energie před fosilními palivy. Naší prioritou je však také energetická účinnost."

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz