Domácí

Neobvyklá podívaná v Praze. Na věž kostela po 100 letech vrátili dva zvony

Lidé v centru Prahy ve středu mohli zažít neobvyklou podívanou. Na věž kostela svatého Haštala na Starém Městě se po více než 100 letech vrátily všechny zvony. Od první světové války věž postrádala dva z původní trojice. Nové zvony na věž kostela dopravila speciální technika ve středu brzy ráno.

Technici oba zvony instalovali zhruba čtyři hodiny. Na věž je nejprve vyzdvihli za pomoci jeřábu a potom je zavěšovali a ladili jejich tón přímo ve zvonici. Menší z dvojice zvonů, které kostelu až doposud chyběly, se jmenuje František a váží asi 330 kilogramů.


Ten větší, který nese jméno samotného patrona kostela, tedy svatého Haštala, pak váží zhruba 1130 kilo. Oba nahrazují zvony, které byly zabaveny za první světové války v roce 1916. Tehdy kostelu zůstal pouze jeden zvon z roku 1690 nazývaný Vavřinec-Florian.

Související obsah


Dvojice zvonů vyšla celkem na 1 200 000 korun. Vyrobilo ji specializované zvonařství v rakouském Innsbrucku.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Lucie Hlubučková, ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Mladík se přiznal k vystřílení školy na Floridě, zavraždil 17 lidí

Nikolas Cruz se ve středu přiznal k masakru na střední škole v Parklandu na Floridě v roce 2018, při kterém zemřelo 14 studentů a 3 dospělí. Zda 23letý mladík dostane trest smrti, anebo doživotí, určí brzy soud. Podle soudkyně Elizabeth Scheererové jsou slyšení naplánována na celý listopad a prosinec, svědectví by mohlo začít v lednu.

Píše se na Deník.cz