Zahraničí

Obrovské zvíře vyděsilo Italy! Velryba možná připlula přes půl světa

V Itálii mají pěkné pozdvižení. U tamního pobřeží se totiž objevil plejtvákovec šedý, jehož domovem je daleký Tichý oceán. Italští ochránci přírody ho od první chvíle sledují a snaží se přijít na to, jak se tam kytovec dostal.

Možná si říkáte, že záběry na velrybu v moři nejsou nic neobvyklého. To by to ale nesměl být plejtvákovec šedý ve Středozemním moři u italských břehů nedaleko Říma - podle biologů tam totiž vůbec nemá co dělat.

Plejtvákovci šedí žijí výhradně v Tichém oceánu - u břehů severovýchodní Asie a také u pacifického pobřeží Severní Ameriky. Odborníci se proto dohadují, jak se velryba z Tichého oceánu dostala do Atlantiku. A pak až ke břehům Itálie.

Podle vědců není vyloučené, že tento plejtvákovec dobrodruh mohl z Tichého oceánu díky tání ledu v Arktidě přes Severní ledový oceán doplavat až do Atlantiku. Jiní mají ale zato, že se tato velryba v Atlantickém oceánu už narodila.

"Ještě si nejsme jistí, ale ta velryba je dlouhá asi sedm nebo osm metrů, což znamená, že jí je asi půl roku. Je tedy nepravděpodobné, že by z Tichého oceánu připlavala," myslí si Maddalena Jahoda z monitorovacího centra pro kytovce Tethys.

Související obsah

Pokud by se skutečně plejtvákovec v Atlantiku narodil, byla by to skvělá zpráva. Znamenalo by to totiž, že se tito savci vracejí zpět do svého přirozeného prostředí v Atlantickém oceánu, kde je před 300 lety vyhubili rybáři.

Italští vědci hodlají dobrodružnou velrybu dál sledovat - a v případě nutnosti mláděti i pomoci. Plejtvákovci se totiž učí získávat potravu od matky a osamocený kytovec by s tím tak mohl mít problémy.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz