Zahraničí

Další úspěch NASA a SpaceX. Astronauty veze k ISS "použitá" loď

V pátek před polednem odstartovala z floridského mysu Canaveral loď Dragon společnosti SpaceX. Na palubě jsou čtyři astronauti, kteří doplní posádku Mezinárodní vesmírné stanice. Poprvé společnost SpaceX použila k letu s posádkou modul, který už předtím ve vesmíru byl.

Původně se počítalo s tím, že loď odstartuje už ve čtvrtek, v dráze letu ale panovalo špatné počasí, odlet byl proto o 24 hodin posunut. V pátek už startu nic nebránilo.

Loď Crew Dragon vynesla do vesmíru již použitá raketa Falcon 9 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Významným milníkem je to, že čtveřice astronautů tentokrát k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) vyráží v již jednou použité lodi Crew Dragon, opět se tak posouvá hranice znovupoužitelnosti raket a lodí společnosti SpaceX.

Start Falconu 9 v rámci mise Crew 2:

"Modul Dragon se oddělil od druhého stupně Falconu 9 a je na své cestě k ISS. Automatické dokování zítra v 5:10," potvrdila po startu Space X.

Mise Crew-2 se účastní mezinárodní posádka, k ISS letí astronauti NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) Shane Kimbrough a Megan McArthurová, kteří letí v pozici velitele mise a pilota, doprovodí je astronaut JAXA (Japonská vesmírná průzkumná agentura) Akihiko Hoshide a astronaut ESA (Evropská vesmírná agentura) Thomas Pesquet, kteří budou složit jako specialisté.

Související obsah

Modul Crew Dragon by měl zadokovat u ISS v sobotu v 5:10 EDT (11:10 SELČ).

První stupeň Falconu 9 opět přistál na plošině Of Course I Still Love You, která pluje v Atlantiku.

NASA slaví také velké úspěchy na Marsu, podívejte se na reportáž TV Nova o prvním letu marsovského vrtulníku Ingenuity:


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Soudní dvůr EU: Rusko je zodpovědné za vraždu Litviněnka

Za smrt Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko, uvedl Soudní dvůr EU. Bývalý ruský agent, ze kterého se později stal občan Británie, zemřel v Londýně v roce 2016 na otravu poloniem. Vyšetřování Spojeného království v roce 2016 došlo k závěru, že zabití pravděpodobně schválil prezident Vladimir Putin. Rusko nadále odmítá jakoukoliv spojitost se smrtí svého bývalého agenta.

Píše se na Deník.cz