Domácí

Úžasná show! Stovky dronů nad Vltavou malovaly po obloze

Česko zažilo první dronovou světelnou show. Jenže podívaná, při které vzlétly do vzduchu stovky dronů, neměla téměř žádné diváky. Jednalo se totiž o zkoušku technologií. A kvůli tomu, že by nějaký z dronů mohl spadnout, probíhal test raději nad řekou.

Státní vlajka nebo dvouocasý lev nad Vltavou v Praze. Podivný několikaminutový úkaz má na svědomí hejno sta dronů, které dokážou společně malovat po obloze.

"Ta show je naprogramovaná dopředu, řídí ji počítač, ale je tam z důvodu bezpečnosti také posádka, která to řídí na místě," vysvětlil autor světelné show David Zaorálek.

Akci předcházela několikaměsíční příprava. Technici rozmístili stovku dronů na hřišti u řeky. Předem museli u všech otestovat baterie, kvalitu spojení i speciální modul, který dokáže synchronizovaně svítit.

Související obsah

Úspěch prvního společného letu dronů v Česku závisel i na počasí. Technici dlouho sledovali předpovědi, akci mohl zhatit déšť nebo silný vítr. Organizátor musel mít i povolení úřadů.

"Je to obrovské množství papírování, každý dron musí být nahlášený na úřadu pro civilní letectví, piloti musejí mít licenci," doplnil Zaorálek.

Drony při poruše samy nouzově přistanou. Každý ze stovky strojů ale váží přes kilogram, proto se podobné akce musejí konat nad oblastmi, kde nejsou lidé.

Související obsah

Světelné show dronů možná časem nahradí hlučné ohňostroje. Světový rekord zatím drží Čína, která nedávno poslala do vzduchu 3281 bezpilotních dronů. Využili je i pořadatelé při zahájení zimních olympijských her v Jižní Koreji. A hejna svítících dronů vítala také Nový rok v Šanghaji.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz