Zahraničí

Ukrajina chce Černobyl na seznamu UNESCO, přiláká to další turisty

Ukrajina chce Černobyl na seznamu UNESCO, přiláká to další turisty
Zdroj: Profimedia

Ukrajina si připomene 35. výročí havárie jaderné elektrárny Černobyl. Ta by se také mohla v blízké době přiřadit na seznam Světového dědictví UNESCO. Ukrajina doufá, že tím přiláká více turistů a dostane větší finanční podporu.

Ukrajina se snaží dostat Černobyl na seznam Světového dědictví UNESCO. Hlavním cílem tamní vlády není jen uchovat kulturní památku, ale země doufá, že tak dostane více peněz. Bývala elektrárna by tak členstvím v seznamu UNESCO mohla přilákat více turistů.

Aby se jakákoliv památka dostala na seznam UNESCO, musí se vždy zaprvé dostat na list národního kulturního dědictví. Na tom Ukrajina usilovně pracuje. Nad bezpečností turistů však stále visí otazníky a to kvůli radioaktivitě.

Související obsah

Černobylská havárie je dosud nejzávažnější havárií v historii jaderné energetiky. V časných ranních hodinách v sobotu 26. dubna 1986 došlo během technické zkoušky v jaderné elektrárně na severu Ukrajiny k abnormálnímu vzrůstu výkonu a prudkému zvýšení tlaku páry v jaderném reaktoru. Následně čtvrtý blok elektrárny explodoval.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Nejhorší od Černobylu. Od havárie ve Fukušimě uplynulo deset let. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz