Domácí

Škola v Semilech odmítla testovat děti. Rodiče připravují žalobu na stát

Rodiče dětí z Waldorfské základní a střední školy v Semilech připravují hromadnou žalobu na stát. Týden trvající vzdor školy, která odmítala testování dětí, tam radnice odvoláním ředitele Ivana Semeckého utlumila jen částečně. Velká část rodičů je totiž stále přesvědčena, že jejich děti jsou testovány nezákonně.

Situace na Waldorfské základní a střední škole v Semilech se po zásahu tamní radnice vrátila do zdánlivého normálu. Děti dál podstupují tzv. plivací testy. Do školy se vrátila většina žáků. Doma jich zůstává jen kolem 10. Nespokojenost rodičů ale nezmizela.


"V pondělí přijdeme s dokumenty, které obsahují nesouhlas s testováním našich dětí, kde se píše, že jsme donucení nátlakem státu testovat naše děti,“ uvedla zástupkyně spolku nespokojených rodičů Jana Žižková.

Související obsah


Tyto dokumenty budou předkládat škole při každém testování dětí, tedy v pondělí a ve čtvrtek. "Budou sloužit pro hromadnou žalobu. K té žalobě se budou moci přidat rodiče z celé České republiky,“ doplnila Žižková.


Žalobu na stát připravuje odvolaný ředitel školy Ivan Semecký. "Mělo by být prokázáno, jestli tato legislativa není protiústavní,“ myslí si Semecký.


Sedmičlenná rada města Semily Semeckého odvolala z funkce ředitele školy v pondělí. Stovky lidí proti jeho odvolání demonstrovaly. Městu za netestování dětí hrozily vysoké pokuty, a to až ve výši tří miliony korun.


"Jako starostka nemůžu souhlasit, aby kterákoli z našich organizací porušovala nařízení,“ informovala starostka obce Semily Lena Mlejnková (Volba pro Semily).

Související obsah


S žalobou na stát souhlasí i pověřená ředitelka školy Lenka Břenková. Upřednostňuje ji před přímým odmítáním testování na školách. "Je legitimní si stěžovat na ta rozhodnutí a soud je instituce, která by měla rozsoudit, zda rodiče mají pravdu nebo nemají,“ uzavřela Břenková. Petici protestujících rodičů podepsalo k pátku kolem 12 tisíc lidí.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz