Zahraničí

Konec nadějí. Pátrači objevili věci z ponorky, která zmizela u Bali

Poblíž indonéského ostrova Bali pokračuje v sobotu už několikátý den intenzivní pátrání po ponorce s 53 lidmi na palubě, která zmizela ve středu během manévrů. Zasahující týmy už bohužel našly několik předmětů, které pocházejí z pohřešovaného plavidla. Armáda prohlásila, že už nepočítá s tím, že by tragédii někdo přežil.

Záchranné týmy v sobotu objevily například modlitební koberečky, část torpéda nebo olejničku, která podle všeho sloužila k promazávání periskopu.

Proto indonéská armáda podle britského Daily Mailu přešla z fáze, že se ponorka pohřešuje, k tomu, že se potopila. Hloubkové skeny podle vojenských velitelů objevily ztracené plavidlo asi v hloubce 850 metrů.

Naděje na šťastný konec pátrání se začala rychle vytrácet už v sobotu ráno, kdy podle odhadů vojenských expertů v ponorce došly zásoby kyslíku. A nebyl to jediný katastrofický scénář. Jak upozornila BBC, je také možné, že se ponorka potopila do tak velké hloubky, že její trup rozdrtil tlak okolní vody. Této eventualitě nahrává i nynější nález věcí z vnitřku plavidla.

Při pátrání pomáhají indonéským týmům také specialisté z Austrálie, Indie, Malajsie a Singapuru. V sobotu ráno navíc na Bali přistálo letadlo P-8 Poseidon amerického námořnictva, aby se k záchranným operacím také připojilo. Jedná se o letoun speciálně určený k vyhledávání ponorek.

"Indonésie je náš dobrý přítel a strategický partner. Hluboce nás zarmoutily zprávy o její ponorce, naše myšlenky a modlitby posíláme indonéským námořníkům i jejich rodinám," uvedl mluvčí amerického Pentagonu John Kirby.

Související obsah

V místě, kde pohřešovaná ponorka zmizela, objevili pátrači ropnou skvrnu, což by mohlo znamenat poškození palivových nádrží.

I pokud by pátrání bylo nakonec úspěšné, pro posádku KRI Nanggala 402 by už stejně bylo nejspíš příliš pozdě. Mluvčí indonéské armády totiž uvedl, že odhadují, že plavidlu došel vzduch v sobotu ve tři hodiny ráno místního času (v pátek večer našeho času). Indonésie má celkem pět ponorek a toto je poprvé, kdy se jedna z nich ztratila.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz