Domácí

Blíží se noční podívaná. Lidé budou moci pozorovat "růžový superměsíc"

Blíží se noční podívaná. Lidé budou moci pozorovat "růžový superměsíc"
Zdroj: Profimedia

Do konce dubna a v květnu nás čeká hned několik zajímavých úkazů. Už v úterý nastane takzvaný superúplněk. Tomuto úplňku se také říká řůžový úplněk. Na začátku května se můžeme těšit na meteorický roj η-Aquaridy. Koncem května zažijeme uhlově nejbližší úplněk letošního roku, úplné zatmění Měsíce bohužel na našem území proběhne pod obzorem.

Takzvaný superměsíc nastane v úterý 27. dubna v 5:33, Měsíc bude v úplňku a zároveň v přízemí. To se odehraje o 11 hodin později ve vzdálenosti 357 378 kilometrů.

Úplňku na konci dubna se také někdy říká růžový úplněk. Nemá to ale spojitost se zabarvením Měsíce. Podle Starého farmářského almanachu se tak úplňku přezdívá kvůli kvetoucím plamenkám šídlovitým, které jsou charakteristické svou růžovou barvou.

Pojem superměsíc či superúplněk je neodborné označení pro jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň se na své dráze přiblíží co nejvíce k Zemi. Jelikož se počítá s určitým rozmezím minimální vzdálenosti, kdy se dá hovořit o superúplňku, může tento jev nastat i za sebou.

To je i příkladem letošního roku. Úplněk ve středu 26. května bude v letošním roce uhlově největší. Nastane ve 13:15, kdy proběhne také úplné zatmění Měsíce, u nás ale pod obzorem.

Související obsah

"Měsíc však bude nejblíže k Zemi už ve 3:53 ráno ve vzdálenosti 357 309 km. Před západem Měsíce časně ráno tedy budeme pozorovat lidově zvaný "superúplněk". Stejně krásný ovšem bude i východ Měsíce krátce po úplňku toho dne večer," popisuje astrofotograf Petr Horálek.

Na začátku května se milovníci noční oblohy mohou těšit také na meteorický roj η-Aquaridy. Jedná se o ledo-prachová zrnka z Halleyovy komety. Maximum roje připadá na noc z 5. na 6. května.

V loňském roce "superúplněk" určil datum Velikonoc. Připomenout si ho můžete v reportáži TV Nova: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz