Naše Česko

Z jezera v Chomutově se ztrácí voda. Odborníci přišli s prostým řešením

Z Kamencového jezera v Chomutově se stále ztrácí voda. Ta je přitom unikátní svým složením. Vedení města spolu s odborníky proto přišlo s nejjednodušším řešením, kterým je jednorázové dočerpání vody.

Radnice má zpracovanou studii, která řeší různé varianty doplňování vody. Vedení města nakonec přistoupilo k nejjednoduššímu řešení, kterým je jednorázové dočerpání vody do jezera z Podkrušnohorského přivaděče.

U Bandy, což je rybník vedle Kamencového jezera, je totiž objekt, kterým Povodí Ohře do rybníka v případě potřeby dočerpává vodu. Právě tam se nyní řeší provizorní napojení potrubím, kterým se bude voda čerpat do Kamencového jezera.

Související obsah

Jediné, co ještě chybí, je čerpadlo, které by mělo být nainstalováno v úterý. Ve středu by se pak už měla začít voda přečerpávat. To by mělo probíhat 24 hodin denně a přečerpat chtějí asi 30 tisíc metrů krychlových. To by mělo zvýšit hladinu asi o 20 centimetrů.

Aktuální úbytek vody je přitom půl metru, přičemž nejhorší situace byla v září loňského roku, kdy v jednom okamžiku byl pokles až 70 centimetrů. Město nechce doplnit celých 50 centimetrů, a to kvůli chemickému složení vody, které je ve světě unikátní.

Nejprve chtějí odborníci zjistit, jak dočerpaná voda ovlivní pH vody v jezeře. Pokud vše půjde tak, jak má, čerpání by mělo být během května dokončeno. Celkové náklady na dočerpání jsou podle radnice zhruba 900 tisíc korun.

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz